Skip to content Skip to footer

O Akademe 2012

Víkend 16.-18.11.2012 bol veľmi atraktívny a skvelý. Práve v týchto dňoch sa na Katolíckej univerzite konal už 21. ročník podujatia s názvom Akadem.

Ako každý rok, aj tento rok akciu otvárala sv. omša v kostole sv. Rodiny v Rybárpoli, kde sa spolu so 40 kňazmi stretlo okolo štyristo mladých. Sv. omšu celebroval o. Martin Ďuračka, ktorý vyzval všetkých študentov, aby bol každý z nás originálny. Na záver bohoslužieb sa o. Róbert Slotka, spoluorganizátor Akademu a univerzitný duchovný otec v ružomberskom UPaC poďakoval hlavnému celebrantovi a otvoril ďalší ročník Akademu. Po záverečnom požehnaní sme sa všetci premiestnili do Foajé PF KU, kde banskobystrické UPC pohostilo všetkých prítomných na agapé.  Moderátori Vlaďka a Pavel predstavili heslo tohtoročného Akademu: „Vytváram spoločenstvo, pretváram seba.“  Už tu sme spoznávali nových ľudí z iných UPC a zoznamovali sa. Po agapé sme sa všetci zaradili do jednotlivých skupín podľa toho, aké sme si vybrali. V každom tíme (workshope) sme mali úvodnú zoznamovaciu hodinu, kde sme nadviazali nové priateľstvá. Po skupinkách sme sa potom premiestnili do Auly Jána Pavla II., kde sme sa už veľmi tešili na koncert skupiny Kapucíni. Celý večer nám hrali a zabávali nás svojou skvelou hudbou. Po skončení koncertu sme sa vybrali do ZŠ v Rybárpoli, kde sme boli ubytovaní.

2. deň

Zobudili sme sa ráno o pol ôsmej do ďalšieho dňa a už sme sa tešili a túžobne čakali, čo si na nás v tento deň pripravili. Raňajky sme si boli kúpiť v Tescu oproti škole. Po raňajkách sme sa všetci  stretli v Aule Jána Pavla II. na spoločnej modlitbe. Zvedavo sme po modlitbe šli do jednotlivých miestností , kde sme sa tešili, že spoznáme našich lektorov.  Po práci v skupinkách sme sa o 12. hodine vybrali na sv. omšu v Rybárpoli, ktorú celebroval o. Marián Kašaj z martinského UPC. Po záverečnom požehnaní nám moderátori povedali, že o 15:00 hodine nás čaká prekvapenie v Tescu, ale najprv sme sa vybrali do jedálne KU, kde sme sa naobedovali. Po obede sme sa tešili na prekvapenie, ktoré nás čakalo v Tescu. Keď sme počuli vetu: Stratil sa Filip, všetci študenti v rôznych polohách zamrzli na pár minút. Divadelný tím ako jediný nezamrzol a chodil pomedzi študentov. Po pár minútach zaznela veta „Našiel sa Filip“. Po tejto vete sa všetci prebrali k životu. Bolo to zaujímavé, nečakané, skvelé. Všetci sme sa na tom zasmiali. Bolo to skvelé prekvapenie od organizátorov. Ďalší náš program pokračoval prácami v skupinkách. Po skončení práce v skupinkách sme sa šli navečerať. Po večeri sme sa už veľmi tešili na chvály so skupinou Mahanaim, ktorá prišla z Košíc. V tento úžasný večer, kedy sme spolu chválili Boha, prebehla aj adorácia, ktorú viedol o. Henrich Grejták. Po celom namáhavom dni sme unavení odišli na ZŠ, kde sme spali v spacákoch.

3. deň

Posledné hodiny Akademu začalo odbíjať nedeľné ráno. Po stretnutí v rannej modlitbe s Ježišom sme sa opäť zišli v skupinkách, kde sme sa snažili zhodnotiť Akadem a pripraviť sa na prezentáciu záverečných vystúpení. O pol desiatej sme sa stretli v Aule Jána Pavla II. , kde sa prezentoval každý jeden z 24 tímov. Akadem vyvrcholil slávnostnou sv. omšou, ktorú celebroval žilinský diecézny biskup Tomáš Galis, ktorý rozvinul heslo tohtoročného Akademu. Po skončení sv. omše sme sa  poďakovali veľkým potleskom hlavnej organizátorke Akademu pani doktorke Vierke Hubovej.  Chcem sa jej týmto poďakovať za výborne zvládnutú organizáciu a aj za jednotlivých lektorov a animátorov, ktorí nám spríjemňovali tohtoročné dni Akademu.

Na Akademe 2012 sa zúčastnilo 431 vysokoškolákov a 40 kňazov.

Roman Bella