Skip to content Skip to footer

Historický ples na KU sa niesol v stredovekom duchu

Trinásty ročník plesu organizovaného Univerzitným pastoračným centrom (UPAC) navštívilo 110 účastníkov, na ktorých čakali spoločenské tance, večera, zábavné scénky i tombola.

 

Program tohtoročného historického bálu, konajúceho sa 21. novembra, organizátori prispôsobili duchu trinásteho storočia, kedy vznikali prvé významné univerzity (v Bologni, v Paríži, v Padove a v Oxforde) a kedy pôsobili mnohí významní svätci, napr. aj Albert Veľký, ktorému je zasvätená univerzitná kaplnka. Atmosfére plesu boli prispôsobené i odevy moderátorov a organizátorov. Historické kostýmy si zaobstarali aj mnohí účastníci plesu, ktorí za to na oplátku získali bonusový tombolový lístok zadarmo.

 

„Myslím, že tento rok je naozaj veľmi spokojná atmosféra, na tento ples som sa tešil,“ zhodnotil otec Róbert Slotka, jeden z hlavných organizátorov podujatia. Spokojnosť vyjadril aj moderátor Samuel Štefan Mahút: „Páči sa mi myšlienka plesu i to, že si ľudia dali záležať a prispôsobili historickej tematike aj program, hoci je to dosť náročné. Páči sa mi tiež, že sa naši kapláni dokážu nadchnúť, pripraviť si scénku, kostýmy a povybavovať mnohé veci.“

 

Okrem študentov Katolíckej univerzity v Ružomberku navštívili podujatie aj niektorí študenti z iných univerzít, predovšetkým z Technickej univerzity zo Zvolena na čele s pátrom Bartolomejom. O tejto akcii sa dozvedeli od otca Ondreja Šmidriaka.  „Neštudujem na tejto škole,“ povedala Anička, absolventka Trnavskej univerzity, „ale na Pedagogickej fakulte tu študuje moja mladšia sestra, ktorá mi hovorila o tejto akcii. Pozvala ma sem, lebo my sme také podujatia nemávali. Preto je pre mňa tento ples výnimočný.“ Pre mnohých študentov sa Historický ples stal milou tradíciou. „Na tento historický bál chodím pravidelne už štvrtý rok. Je to dobrá a hlavne slušná zábava. Človek sa vytancuje, spozná nejakých nových ľudí a stretne starých kamarátov,“ nechala sa počuť prváčka magisterského štúdia Lenka.

 

Myšlienku Historického plesu priniesol otec Jozef, ktorý sa s podobným podujatím stretol počas svojho pôsobenia v Košiciach. Ples sa koná pravidelne pod záštitou UPAC. Jedinú odmlku mal minulý rok, keď bol priestor školskej jedálne využitý na iné účely.

 

Autorka: Mária Bilá