Skip to content Skip to footer

Historický bál, alebo Katarínska zábava na KU (očami študentky)

V tradičnom období, v netradičných kostýmoch sana našej Katolíckej univerzite dňa 24.11.2011organizoval Historický bál. Ide o očakávanú každoročnú príležitosť, vymykajúcusa z rámca iných tradične tradičných zábav, nielen svojim zovňajškom, ale aj istým vnútorným princípom, ktorý je schopný pritiahnúť nielen nás študentov, ale aj pedagógov a iných,predovšetkým duchom mladých.

Témou tohto roka bola História mesta Ružomberok. Nejednalo sa však o nejaké suché podanie faktov, ale vďaka kreativite malej skupiny študentov sa podarilo zinscenovať a priblížiť dávnu legendu o pôvode ružomberské erbu naozaj výstižným a humorným spôsobom. Celým večerom nás viedli dvaja doboví moderátori, podnecovali a zapájali nás do pripravených aktivít a súťažných disciplín ako napríklad hľadanie správnej črievičky so zaviazanými očami, rozlúštenie dosť komplikovaných historických pojmov, a napokon nasledovali neobyčajne hrdinské a úprimné vyznania lásky chlapcov svojim princeznám. Z najkrajšieho vyznania vzišla kráľovná a kráľ tohtoročného plesu.

Samozrejme bál bez tanca by nebol bálom, takže nás čakalo veľa tanečných kôl a medzitým aj nevšedná polnočná tombola s inšpiratívnymi cenami. Myslím, že celý tento večer sa s Božou pomocou vydaril, pričom sme  mali možnosť okúsiť nielen dotyk dávnych historických dôb, ale aj skutočnej reality radosti, prijatia a priateľstva.

Študentka Elena Schwirianová