Skip to content Skip to footer

Daniel Hevier a Ján Buc: Z ľudí na Akademe sme nadšení

Medzi lektorov, ktorých mená netreba účastníkom Akademu predstavovať, určite patrí spisovateľ Daniel Hevier a riaditeľ TV Lux Ján Buc. Obaja sa zhodli, že z Ružomberka nebudú odchádzať obohatení len ich zverenci, ale aj oni sami.

 

Čo alebo kto vás priviedol na Akadem 2012?

 

Daniel Hevier: Oslovili ma dvaja neodbytní ľudia z organizačného tímu, ktorí ma požiadali, aby som prišiel do Ružomberka. Najskôr som sa trochu zľakol a odmietol som. Potom som si uvedomil, že v Ružomberku som už raz bol a že mi tu bolo veľmi príjemne. Tak som si povedal, že to skúsim znova.

Ján Buc: Členovia organizačného tímu sa ma spýtali, či by som nechcel viesť workshop na tému Robiť ťažké veci. Keďže je to téma, ktorá má už dlho miesto v mojom srdci a ktorá  zohráva veľkú úlohu v mojom živote a postupne ho premieňa – a verím, že premieňa aj životy iných ľudí – tak som pozvanie prijal.

Ako sa vám pracovalo s ľuďmi vo vašom tíme?

Daniel Hevier: Sú skutočne zlatí, sú ako moji študenti. Prejavujú viac než len zdvorilostný záujem o moju prácu a to ma veľmi teší.

Ján Buc: Som úplne nadšený. Je to skutočne skvelá skupina – dokonca nikto neodišiel po prvej prestávke. Dokážu vnímať a počúvať, sú interaktívni, dokážu sa zasmiať. Myslím, že všetci sú tu preto, lebo skutočne chcú niečo robiť a to je pre mňa veľkým povzbudením. Som rád, že stále sú tu ľudia, ktorí chcú robiť ťažké veci.

Pred začatím Akademu ste určite mali istú predstavu o priebehu vášho workshopu. Splnili sa vaše očakávania?

Daniel Hevier: Moja vízia sa skutočne naplnila. Už na začiatku som vedel, že za taký krátky čas sa toho nedá veľa stihnúť. Času je dokonca ešte menej ako som pôvodne predpokladal. Na druhej strane vzniká niečo nové, čoho sa aj ja stávam účastníkom. To ma veľmi teší, pretože rád reagujem na nové výzvy, nové podnety a na prípadný chaos, ktorý okolo nich vzniká.

Ján Buc: Skutočné ovocie sa ukáže až v reálnom živote. Podľa toho, v akých oblastiach budú títo mladí ľudia robiť ťažké veci a strhávať lavínu, ktorá bude môcť uvoľňovať potenciál v nich a v ďalších ľuďoch. Dôležité je práve to, aby sme robili ťažké veci a robili ich s Bohom, pretože to je zmysel nášho života: kráčať s Bohom a prinášať Boží život na túto zem.

Slavomíra Matlová, novinársky tím