Skip to content Skip to footer

50. VÝROČIE SOBÁŠA

Manželia Alena a Ladislav Dankoviz Ružomberka si na druhý sviatok vianočný – sv. Štefana pripomínajú okrúhle 50. výročie svadby. Z tejto milej príležitosti im ich deti a vnúčatá pripravili prekvapenie – slávnostnú svätú omšu, ktorú v sobotu 17. decembra celebroval správca UPaC Jána Vojtaššáka, o. Jozef Žvanda, v priestoroch Kaplnky sv. Alberta KU.

Manželia Alena a Ladislav vychovali 4 deti – dcéry Alenu a Máriu a synov Petra a Miroslava. Vo všetkých životných situáciách sa vždy spoliehali na Pána Boha a na Jeho prozreteľnosť. K láske a úcte k Bohu viedli aj svojich potomkov. Krízy v živote sa síce vyskytli, ale ako priznali, ani jeden sa nedokázal dlho hnevať a prieky v ich manželstve nemali miesto. Pán Ladislav dlhodobo pracoval v teplárňach, čo bolo často náročné na čas a neraz sa stalo, že aj počas Vianoc musel byť v službe a pani Alena zostávala s deťmi doma sama. Nikdy im však nechýbal zmysel pre humor, vzájomná úcta a spolupatričnosť. Manželia si počas svätej omše obnovili manželský sľub, ktorý si dali už pred polstoročím. Na záver o. Jozef udelil všetkým zhromaždeným slávnostné požehnanie.

Manželia Alena a Ladislav sú dôstojným príkladom vzájomného spolunažívania aj pre dnešnú mládež, ktorá je pravidelne vystavovaná liberálnym tendenciám vo vzťahu muža a ženy. Tátodvojica svojím životom neustále dokazuje, že manželstvo je nielen spolužitie dvoch ľudí, ale aj obrovská hodnota a predovšetkým sviatosť, za ktorú treba Bohu neustále ďakovať. Nech nám je teda aj tento manželský pár, oslavujúci „zlatú svadbu“, vzorom do budúcna, aby i naše deti vyrastali v stabilných a šťastných rodinách, vybudovaných na pevných manželských základoch.

HELENA PALAŤKOVÁ