Skip to content Skip to footer

Žena, kráľovná ako Ester

V stredu 4. októbra 2017 sa o 20.00 hod. vo Foajé PF KU (na červených) uskutočnilo prvé tohtoročné stretko o spiritualite ženy a muža tentoraz na tému: Žena, kráľovná ako Ester. V každej žene je ukrytá túžba byť Kráľovnou. Každá žena ma svojom živote naplniť svoje poslanie, má sa stať kráľovnou. Čo však táto výzva pre ženu znamená? Ako ju vyplniť? Inšpiráciou k tomu je kráľovná Ester, biblická postava, ktorá nosí v sebe archetyp ženy – kráľovnej.

Stretko v stredu večer viedol kaplán UPaC, otec Jozef Žvanda, ktorý dal tomuto podujatiu nádych interaktívneho stretka. Jeho súčasťou bolo počúvanie hudby. Predstavili sa tu dve kapely, ktoré majú niečo do činenia s kráľovnou: britská rocková kráľovna QUEEN so skladbou „We are the champions“ a slávny švédsky kvartét ABBA so skladbou tiež o kráľovnej, o tancujúcej kráľovnej: „Dancing Queen.“ Tieto dve skladby, ôsmim študentom  prítomným na stretku, predstavili pohľad na kráľovnú očami svetského človeka. Kráľovná je tá, ktorá je krásna, odvážna, provokujúca. Kráľovná je tá, ktorá má svoju hrdosť a uvedomuje si svoju hodnotu. Dobrá kráľovná zápasí o dobro človeka a aj keď sa niekedy zmýli, znova sa snaží dobre vládnuť.

Potom nasledovalo čítanie biblického príbehu o kráľovnej Ester, ktorú asi najviac charakterizuje zápas o svoj ľud zvýraznený modlitbou kráľovnej Ester v 14. kapitole. V tomto texte sme si všimli Ester ako krásnu, mladú hlboko veriacu ženu, ktorá sa nebojí vstúpiť do „levovej jamy“, ak ide o záchranu jej národa. Kráľovná Ester vyniká krásnymi vlastnosťami, aké sme objavili aj u sv. Moniky z niekoľkých ukážok z filmu: Augustín. Monika je tiež hlbokou, zbožnou a odvážnou ženou, ktorá bojuje o srdce svojho syna Augustína. Monika, hoci je obyčajnou, ženou, matkou, je ak kráľovnou. Dobrá kráľovná je odvážna a ide jej nielen o svoje dobro, ale aj o dobro svojho ľudu. Tak sa aj sv. Monika stáva kráľovnou, rovnako, ako sa kráľovnou stála Panna Mária, modlitbou, službou a odvahou neustále stáť pri svojom synovi. Tak sa aj každá žena môže stáť kráľovnou, ak si uvedomuje svoju hodnotu, ktorá vychádza z Boha, ak si uvedomuje hodnotu svojich blízkych, ktorých miluje a ktorým z lásky slúži až do krajnosti. Tak sa aj „obyčajná žienka domáca“ môže stáť kráľovnou. V závere sme dali krátky priestor aj textu z knihy Kráľovná a divožienka, ktorej autorom sú Anzelm Grűn OSB a Linda Jaroschová.

Najbližšie stretko o spiritualite žena a muža sa uskutoční v stredu 18. októbra 2017 o 20.00 hod. opäť vo Foajé PF KU. Témou bude: Jozef Egyptský, mág a muž s hlbokou intuíciou. Srdečne Vás pozývame.

Jozef Žvanda

Foto: Internet