Skip to content Skip to footer

V zdravom tele zdravý duch

V zdravom tele zdravý duch je výrok, ktorý používali už starí Gréci. A opäť raz sa potvrdzuje, že to boli múdri ľudia, ktorí vedeli o čom rozprávajú. Človek sa cíti dobre, keď je zdraví. A to nielen po fyzickej ale aj po psychickej stránke. Čo k tomuto stavu dopomáha všetci dobre vieme, len v tejto hektickej dobe si na to nevieme (a možno niekedy ani nechceme) nájsť čas. Pohyb a šport by však mali byť aktivity, ktoré sú pravidelne zaradené v našom týždennom pláne. Stačí sa len krátko zamyslieť a zistiť koľko pozitív športové aktivity môžu priniesť: zdravé telo, zdravý duch, relax, zlepšenie kondície a v neposlednom rade aj stretnutie s priateľmi, spoznávanie nových ľudí či utužovanie kolektívneho ducha a vzťahov.

Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC) ponúka všetkým študentom Katolíckej univerzity hneď niekoľko športových možností. Aj napriek tomu, že Katolícka univerzita nemá vlastné športoviská a haly v Ružomberku, podarilo sa nájsť vhodné priestory. Študenti si preto môžu vybrať zo skutočne pestrej ponuky aktivít. Či už je to volejbal, futsal, basketbal, florbal, stolný tenis, ale aj menej náročný stolný futbal či biliard. Tento školský rok však pribudla aj veľmi populárna zumba, na ktorej v utorky o 19.00 hod. nechýbala ani Erika: „Zo začiatku tam chodilo veľmi veľa nadšencov, ale potom vydržali len tí “skalní”, ktorých nebolo v žiadnom prípade málo. V priemere to bolo asi 20 – 25 ľudí. Okrem študentov, resp. študentiek sa pripojili aj neštudenti z Ružomberka. Celé cvičenie bolo ukončené Zumba maratónom, ktorý trval cca 2,5 hodiny.“

Ani zumbou sa však športové možnosti aktivity UPaC nekončia. Pokiaľ máte radi prírodu a s pribúdajúcimi slnečnými dňami sa vám nechce tráviť čas medzi štyrmi stenami môžete sa vybrať na skupinovú túru. Naposledy to bol výstup na Čebrať a najbližší výstup je plánovaný na Šíp.

Športových možností je viac než dosť. Stačí len sledovať nástenky a web, zbaliť športové oblečenie a dostaviť sa na miesto určenia. Stále platí, že v zdravom tele je aj zdravý duch a prestávku počas štúdia môžete využiť aj športovo.

Monika Viňanská