Skip to content Skip to footer

Svetové dni mládeže Krakov 2016 – Veľké Srdce Boha, Veľké Srdce Poľska a Veľké Srdcia mladých

Bol už pondelok 1. august 2016 asi 01.15 hod. keď som sa so svojou skupinou mladých z Liptova a Oravy vrátil zo Svetových dní mládeže v Krakove do Ružomberka. S niektorými som sa rozlúčil už v Tvrdošíne, s ďalšími v Oravskom Podzámku a v Dolnom Kubíne a poslednú skupinu asi dvanástich mladých z Liptovského Mikuláša som rozlúčkovo vyobjímal na autobusovej stanici v Ružomberku. A potom som sa potešil ochote vodiča autobusu, ktorý ma v silnom popolnočnom daždi doviezol priamo až pred budovu Katolíckej univerzity na Hrabovskej ceste v Ružomberku. Možno by som mohol povedať, že v tejto chvíli pre mňa a pre ostatných spolupútnikov Svetové dni mládeže Krakov 2016 definitívne skončili, ale ďalšie státisíce mladých z celého sveta ešte v Krakove na pár dni zostávajú a ďalší sú ešte na ceste, medzi nimi aj moji spolubratia kňazi, otcovia Róbert a Dušan, ktorí pre zatúlané ovečky na cestu domov vyrazili z Krakova až krátko pred nedeľňajšou polnocou.

Svetové dni mládeže Krakov 2016 neskončili, práve naopak

Dnes sú už možno mnohí pútnici zo Svetových dní mládeže Krakov 2016 doma, ale paradoxne Svetové dni mládeže sa neskončili. Ba práve naopak ešte len teraz naplno začali svoju činnosť po celom svete skrze Ducha Svätého, ktorý pôsobí cez účastníkov, státisíce mladých aj starých a tisíce kňazov. Práve o tom hovoril pápež František počas záverečnej svätej omše na Poli milosrdenstva v blízkosti Krakova. V tej chvíli vyslal všetkých nás do celého sveta, aby sme odovzdali to, čo sme počas týchto takmer dvoch týždňov prežili medzi poľskými bratmi a sestrami, ktorí nás s veľkou láskou medzi seba prijali. „Keď sa  vrátite domov, do svojich mestečiek a dedín, tam pre vás začínajú Svetové dni mládeže,“ povedal František.

Krakov – hlavné mesto sveta

Od stredy 20. júla 2016, keď sme sa vybrali na dobrodružstvo so Svetovými dňami, sme boli prijatí v poľských diecézach, dekanátoch, farnostiach, v spoločenstvách a rodinách. Počas piatich dní až do nedele 24. júla 2016 sme zažívali skúsenosť prijatia, spoznali sme, že Poľsko má Veľké Srdce. O tejto skúsenosti sa chceme s Vami, milí naši priatelia, v budúcich dňoch na našej internetovej stránke podeliť. Potom prišiel pondelok 25. júl 2016 a začala naša cesta už priamo do Krakova, kde v meste Božieho milosrdenstva sme boli opäť milo prijatí. Opäť to boli farnosti, školy, spoločenstvá a rodiny, kde sme sa cítili ako doma. V tej chvíli sa Krakov stal hlavným mestom sveta, jeho ulicami prúdilo státisíce mladých pútnikov rozličných národov, národností a rás. Krakov sa v týchto dňoch tešil pestrofarebnosťou ľudského spoločenstva, jeho radosti, tancu, ale aj stíšeniu sa v modlitbe. Tu v Krakove sme počas týchto dní zakúsili skúsenosť Veľkého Srdca Boha, akoby sa nás na každom kroku dotýkal.

Tri otázky a hľadanie troch odpovedí

Nezabudnuteľná zostane v našich srdciach otváracia svätá omša v utorok 26. júla 2016 podvečer na krakovskej  Błonii s kardinálom Stanislavom Dziwizsom, niekdajšou pravou rukou svätého Jána Pavla II. Kardinál nám počas svojho príhovoru položil tri otázky: 1. Prečo sme sem prišli? 2. Čo sme sem doniesli? 3. Čo si chceme odtiaľ odniesť domov?  Hľadanie solídnej odpovede nám všetkým pomohli nielen dopoludňajšie katechézy v mestečku Skawina, kde mala svoje sídlo naša slovenská skupina, ale aj príhovory pápeža Františka a mnoho iných impulzov. František tu v meste svätého Jána Pavla II. hovoril o Božom milosrdenstve, o ľudskej solidarite, o potrebe vzájomnej služby a o budovaní mostov. Zvlášť osobne sa prihováral k mladým ľuďom, kde ich vyzýval, aby sa nebáli realizovať svoju túžbu zmeniť svet k lepšiemu.  So smútkom poukazoval na niektorých mladých, ktorí prv než začali žiť, už akoby boli dôchodcami, unudenými zostarnutými mladými ľuďmi. František ďalej napomínal, a to už nielen mladých, ale celý svet, aby si šťastie nezamieňali s pohodlnou pohovkou či divánom a počítačom. Šťastie podľa Františka spočíva v obutí športových topánok, ktoré majú chuť vykročiť dopredu ku človeku.

Veľké Srdcia mladých nielen v sektore A 7

Ozajstné finále Svetových dní mládeže Krakov 2016 napokon prišlo cez víkend. Sobota a nedeľa, keď sme všetci putovali na Pole milosrdenstva, keď sme sa potili pri dlhej pešej púti tam a späť do mesta, keď sme nocovali pod nočnou oblohou, keď sme predtým s pápežom Františkom kľačali počas sobotňajšej vigílie pred Eucharistickým Kristom na kolenách, vtedy som si všimol Veľké Srdcia mladých.  Sektor A 7, ktorý bol určený našej skupine sme zdieľali s mladými Francúzmi z Lyonu a s mladými Portugalčanmi. V tú sobotu večer aj napriek únave som ich videl na kolenách a potom tichučko odpočívajúcich až do nedeľného rána.

Nuž o tom sú Svetové dni mládeže v Krakove 2016, o tejto našej skúsenosti s veľkým srdcom Boha, Poľského národa a mladých ľudí z celého sveta sa chceme v nasledujúcich dňoch na našich stránkach podeliť.

Jozef Žvanda

Foto: Internet