Skip to content Skip to footer

Štvrtok po 29. nedeli

LK 12, 49 „Oheň som prišiel vrhnúť na zem, a čo chcem? Len aby už vzplanul.“

Oheň mal v histórii človečenstva obrovský význam a stále aj má. Oheň má minimálne dve funkcie: vydáva teplo a vydáva svetlo. Toto sú jeho asi dve najdôležitejšie vlastnosti. Oheň má však ešte mnoho ďalších vlastností, napr. spaľuje. Oheň spaľuje všetko nečisté, a tak sa počas veľkých epidémii v minulosti oheň používal aj ako dezinfekčný prostriedok. Oheň zároveň slúži aj na zušľachťovanie kovov.

Pán Ježiš nás dnes prekvapuje svojim slovami, že prišiel na zem vrhnúť oheň, ako to chápať? Okrem toho, že z jeho príchodom akoby vstúpilo do tohto sveta svetlo a do ľudských vzťahov teplo, zároveň svojim ohňom spaľuje všetko nečisté. A tak v tomto ohni neobstojí pretvárka, faloš, povrchnosť… Ježišov oheň veriaceho človeka dokonale preniká zvlášť v skúškach a zároveň ho zušľachťuje. Skúšky preveria, kto je kto, kto ako dôveruje Kristovi. Skúšky nás očisťujú od zbytočných nánosov, ktoré nám bránia prežívať ozajstnú duchovnú radosť.

Na záver sa nám núka niekoľko otázok: Ako prijímame skúšky, ktoré nás v živote postretnú? Ako reagujeme? Nesnažíme sa niekedy namiesto náročnej úzkej cesty kráčať cestou pohodlnosti, širokou cestou? Nehľadáme niekedy lacné bezbolestné riešenia?

o. Jozef Žvanda