Skip to content Skip to footer

Stretnutie vysokoškolákov prinieslo nové výzvy (2009)

Ružomberok 20. november 2009-Takmer 350 vysokoškolákov z jedenástich univerzitných pastoračných centier sa stretlo od piatku 13. do nedele 15. novembra 2009 v Ružomberku. Stretnutie sa nieslo v znamení témy: Má to /ná/dej. Osemnásty ročník najväčšej mobilizácie vysokoškolákov v Ružomberku priniesol niekoľko novinek.

V otváracej piatkovej homilií vyzval košický pomocný biskup, mons. Stanislav Stolárik mladých, aby boli ľuďmi nádeje a radosti. „Robte také rozhodnutia, v ktorých sa ukáže Vaša viera. Nenasledujte logiku vlastných egoistických záujmov,“ uviedol.

V sobotu predpoludním bol hlavným rečníkom Ján Buc, tajomník Sekcie pre mládež Konferencie biskupov Slovenska. V sobotu dopoludnia priblížil vo svojej prednáške Cesty nádeje a vytrvalosti v modlitbe.

Od predchádzajúcich ročníkov sa tohtoročný Akadem líšil pestrosťou a širokou škálou workshopov, ktoré prebiehali pararelne na rôznych miestach. Najväčšiemu záujmu sa tešil workshop s otcom Mariánom Kuffom v kaplnke u sestier Františkánok. Mladí ľudia si pochvaľovali neformálnosť a otvorenosť workshopu. M. Kuffa priblížil osobnosť Márie, ako matky nádeje. Vyzval zúčastnených k tomu, aby boli dobrými matkami a otcami. Veľmi aktuálny bol aj workshop pre snúbencov s manželmi Rimarčíkovcami s názvom: Ako chodiť aby sme došli. Rimarčíkovci majú dlhoročnú prax s vedením podobne ladených workshopov a v Košiciach  vedú vlastnú poradňu pre snúbencov.

Akadem je vrcholné podujatie v rámci Týždňa Cirkvi pre mládež. Jeho súčasťou bolo i koncertné turné kapely z ostrovatého Anglicka Christalinus a slovenskej kapely Espe, ktoré začali svoje evanjelizačné turné práve v Ružomberku.

Súčasťu trojdňového stretnutia bola aj práca v skupinkách, zdieľanie v skupinkách, adorácia či Taizé. Cieľom stretnutia bolo nielen stretnutie sa, ale i zdieľanie viery a vysokoškolského života. Tohtoročný Akadem sa niesol v znamení nádeje. „Prichádza čas, kedy potrebujeme konať konkrétnym spôsobom ísť do ulíc a svedčiť. Zdôvodniť nádej, ktorá je v nás,“ vysvetlil hlavný organizátor, Ján Butaš.

Prvé stretnutie akademickej kresťanskej mládeže sa uskutočnilo v roku 1992 v Banskej Bystrici. Po úvodných ročníkoch sa jeho organizácia presunula po vzniku Katolíckej univerzity do Ružomberka. Podujatie pripravujú koordinátori zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže v spolupráci so zástupcami Univerzitných pastoračných centier a s Radou pre univerzity Konferencie biskupov Slovenska.

Janka Graňáková