Skip to content Skip to footer

Ružomberok zaplnili dokumentárne filmy

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov pod názvom Jeden svet zavítal v dňoch od 10. do 13. marca aj do Ružomberka. Filmy sa premietali v Aule Jána Pavla II. na KU a v čajovni Aquila.

Hlavnou myšlienkou tohtoročného festivalu bolo motto: „Meníme svet.“ Cieľom bolo poukázať na to, ako ľudia bojujú za lepší život na zemi, vo svojej krajine či kraji. „Všetky dokumenty majú silné posolstvá. Čo najviac (nielen) mladých ľudí by malo pozerať takéto filmy. Väčšinou sú o “zlých” veciach, nešťastiach, veľkých problémoch, obyčajne v krajinách, ktoré v našom politicky korektnom slovníku označujeme ako menej rozvinuté. Občas sa však objaví aj film s pozitívnym príkladom. Ten v tej záplave negatívnych až tragických príbehov divákov zaujme,“ povedal organizátor akcie Pavol Hurbánek.

Podujatie zorganizovala nezisková organizácia Stopka s občianskym združením Človek v ohrození, UPaC a Katedrou geografie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity. „Filmy sme vyberali tak, aby boli z rôznych častí sveta s rozličnými témami. Následne boli zoskupené do 4 filmových večerov tak, aby filmy jedného večera spájala nejaká spoločná “tematická niť”.“ Tento 14. ročník festivalu sa od predchádzajúcich líšil najmä tým, že ho obohatila putovná výstava fotografií.

Účastníci festivalu mali možnosť hlasovať za najlepší film. Najlepšie ohlasy získali filmy Na sever od slnka (o tom, že je lepšie zažať sviecu, ako nadávať na tmu), Statočné srdcia (o krehkosti demokracie) či Zachovať si tvár (o sile ľudí žiť ďalej aj po tragédiách, ktoré sa im stali).

Projekcia filmov v rámci festivalu Jeden svet pokračuje v mnohých regiónoch Slovenska. Sprievodnou aktivitou sa stala aj možnosť premietať vybrané filmy z archívu festivalu aj doma či pre širšiu verejnosť v školách, práci a podobne. Filmy si môžu záujemcovia zadarmo požičať na stránke: http://jedensvet.sk/sk/node/489

Františka, študentka FF KU