Skip to content Skip to footer

Púť priaznivcov UPaC do Krakowa, 2.6.2012

V sobotu 2. júna 2012 sa sedem skalných priaznivcov UPaC – Peťo, Hela, Rosemond, Dominik, Megi, Katka a Erika vybrali na púť do poľského Krakowa v sprievode duchovných otcov Jozefa Žvandu a Ondreja Šmidriaka. Chceli si tak spríjemniť záverečné obdobie tohto akademického roka na Katolíckej univerzite a zároveň sa poďakovať za úspešnú obhajobu PhD. nášho o. Jozefa.

Cesta do Poľska prebiehala veľmi príjemne a pohodovo. Napriek tomu, že nás v Krakowe privítal nepríjemný studený vietor, nijako neschladil naše nadšenie a hneď prvou zastávkou sa pre nás stala pompézna Bazilika Božieho Milosrdenstva. Ešte sme sa ani nestihli poriadne rozhliadnuť okolo seba, už sme boli pozvaní na slávenie sv. omše v slovenskej kaplnke baziliky. V komornej a duchovne silnej atmosfére sme prežívali nielen sv. omšu, ale aj modlitbu Korunky Božieho milosrdenstva, počas ktorých sme ďakovali za doterajšie milosti a zároveň prosili Pána o silu do ďalších dní. Po krátkej prestávke sme sa vydali do chrámu sv. sestry Faustíny, kde sme mali možnosť uctiť si jej relikviu a zotrvať v krátkej modlitbe. Následne na to sme sa posilnili chutným jedlom počas posedenia v priľahlom parku a nakúpili sme si suveníry v obchodíkoch neďaleko baziliky. Na záver prvej časti našej púte sme absolvovali modlitbu Korunky Božieho milosrdenstva s veriacimi z celého sveta a to vo viacerých jazykoch. Potom sme sa vybrali do centra Krakowa, kde nás už začalo sprevádzať slniečko. Naše kroky viedli do Katedrály na Waweli, kde odpočívajú známe poľské osobnosti, vrátane tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky, či slávneho maršala Jószefa Pilsudského.  Navštívili sme aj niekoľko ďalších chrámov, pričom sme si mali možnosť pripomenúť jednotlivé medzníky poľskej histórie a uctiť si aj relikviu blahoslaveného pápeža Jána Pavla II.

Prechádzka v srdci Krakowa bola sprevádzaná humorom a zábavou, pretože sme prechádzali pomedzi koče, ťahané konskými záprahmi, sledovali sme hru detí v balónoch plávajúcich vo vodnom bazéne, predierali sme sa pomedzi stánky s množstvom tovaru, vychutnávali si zmrzlinu a nazreli do všetkých zákutí, čo sa nezaobišlo bez vtipných poznámok a situačných momentov. Nakoniec sme zakotvili v jednej z krakowských pizzérií, kde sme si vychutnali dobré jedlo a porozprávali sme sa o našich radostiach i starostiach. O ôsmej hodine večer sme sa vydali na cestu domov. Približne o jedenástej sme šťastlivo dorazili do Ružomberka, duchovne posilnení a plní krásnych zážitkov. Dúfame, že podobné akcie, nabité kultúrou a Božím slovom zažijeme hojne aj v budúcnosti.

HELENA PALAŤKOVÁ

[nggallery id=108]