Skip to content Skip to footer

PÚŤ DO SANTIAGA DE COMPOSTELLA 2010 – návrat domov v stredu 1. 9. /aktualizované: streda 1. 9. 18.00 h /

Ako a kto putuje… Čo prežívajú pútnici… Aktuálne info od účastníkov púte… Sledujte od 19. augusta túto pravidelne aktualizovanú reportáž!

NOVÉ FOTO (vložené v piatok 27.8. 11.30 h) Z PÚTE VO FOTOGALÉRII

Trasa púte Ružomberok – Santiago de Compostella

 

A-Ružomberok, B-Turín, C-Lurdy, D-Sarria, E-Portomaria, F-Palas de Rei, G-Arzua, H-Santiago de Compostella

/pre väčšie zobrazenie – klik na mapy/

Trasa: pešia púť Saria – Santiago de Compostella

 

Putovať sa vybrali: (podľa abc zoznamu priezvisk:))
Jozef, Alena, Eva, Matej, Jana, František, Juraj, Mária, Marek, Ivana, Beata, Zdenka, Zuzana, Mária, Terézia, Marián, Ľubomír, Jana, Monika, Katarína, Anna, Katarína, Peter, Karolína, Zuzana, Agnesa, Marián, Zuzana, Katarína, Miroslava, Vladimír, Viliam, Alžbeta, Terézia.
A upac kapláni: (podľa abc zoznamu priezvisk:)) o.Dušan, o.Róbert, o.Ondrej, o.Jozef

1. DEŇ štvrtok 19. augusta Ružomberok – Turín


ZAČIATOK: 19. august 2010 o 16.00 h sv. omša v  Kaplnke sv. Alberta

Z homílie o. Ondreja: “A od dnešného dňa sme homo viator (človek putujúci).”

ODCHOD:

Ružomberok o 17.25 h     spred Tesca

Ešte pár slov pri rozlúčke s príbuznými, tesne pred odchodom….

Ich úlohou je doviesť nás do cieľa… Naši páni vodiči autobusa Lukáš a Dušana o. Róbert – vedúci zájazdu

 

Žilina            o 18.30 h     zastávka diaľkových autobusov oproti Hyper Tescu
Bratislava      o 21.00 h    od Slovnaft pumpy Zlaté Piesky pri predajni NAY

 Ružomberok – Turín (1400 km – cca 16 hodín jazdy) – noc v autobuse


2. DEŇ piatok 20. augusta TURÍN

Telefonický rozhovor s o. Jozefom štvrtok 20. 8. 19.05 h

 

Po noci strávenej v autobuse sme prišli do Turína asi okolo 10 hodiny dopoludnia, priamo do Valdocca, kde žil a pôsobil svätý don Bosco. Povedali sme si niečo o jeho živote. Venoval sa nám páter Pavol, ktorý tu žije, pôsobí a pochádza zo Slovenska. Pozreli sme si byt, kde žil don Bosco a miestnosť, kde sa zrodila kongregácia Saleziánov. Potom sme mali o pol dvanástej sv. omšu v Bazilike Panny Márie Pomocnice kresťanov. Páter Pavol nám bližšie rozvinul myšlienky don Bosca. Nachádzajú sa tu tri kaplnky, tri kostoly.  Prvá kaplnka znamená dokázať osloviť mladého človeka, hľadanie , pozývanie mladého človeka. V ďalšej kaplnke sa rozhodovalo, ako bude ďalej s rehoľou, kde don Bosco vychovával mladých ľudí, učil ich. A bazilika Pomocnice kresťanov, ktorá symbolizuje misiu, že títo mladí ľudia, ktorých oslovíme, formujeme by sa mali stať neskôr aj misionármi. . Potom sme po skončení sv. omše išli do centra mesta. Prezreli sme si historickú jadro. Miestnu katedrálu sv. Jána Krstiteľa, kde sa nachádza turínske plátno. Nachádza sa tu aj hrob blahoslaveného Pier Giorgia Frassatiho, patróna mladých, ktorý bol patrónom svetových dní mládeže v Austrálii. Mali sme tu možnosť na modlitbu, Keď sme išli von sa zrazu rozpršalo. Asi chcel Pier Giorgio, aby sme tu ešte zotrvali v modlitbe :) V tichosti sme sa modlili, rozjímali. Večer sa presunieme na miesto, kde budeme ubytovaní. Ten prvý deň prešiel v poriadku s pomocou Božou. Pomaly sa spoznávame s tými, ktorí nepochádzajú z Katolíckej univerzity. Zatiaľ, Bohu vďaka,  je všetko v poriadku.


3. DEŇ sobota 21. augusta TURÍN – LURDY

MMS 21. 8. 8.00 h

Nocovali sme v Colle Don Bosco, v blízkosti Becchi, kde sa narodil Don Bosco. Dnes tu stojí veľký komplex s bazilikou.
Kapláni pri prameni Božej dobroty.

 

Aj študenti pri prameni Božej dobroty v Colle Don Bosco.

 

Pred rodným domom Dona Bosca. Ako povedal majster: Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať. Bože, daj, aby sme raz prišli všetci k Tebe, Domov.

Presun autobusom cca 1050 km

Telefonický rozhovor – Matthias – 12.45 h: Sme v poriadku, presúvame sa do Lúrd

Telefonický rozhovor a MMS – o. Jozef – 19.25 h:

My putujeme s radosťou za Pánom Ježišom. 155 km pred Lurdami.

Sme asi 150 km pred Lurdami. Ráno sme mali o 6.45 sv. omšu v krásnej kaplnke, kde všetko bolo v duchu viniča. Fresky na stenách ale aj obetný priestor a stoličky boli vo forme viniča a ratolesti – veľmi pekná symbolika. Po sv. omši sme mali raňajky a asi o štvrť na deväť sme vyrážali. Boli sme este pri rodnom dome dona Bosca, kde sa nachádza veľká katedrála, bazilika. Tam sme sa fotografovali. Je to veľký zážitok, byť na miestach, kde sa narodil taký veľký svätec. Z chudoby vzišlo veľké Božie dielo. Potom sme už cestovali. Bolo veľmi pekné počasie, horúco. Okrem modlitby sme sa aj vzájomne zdieľali, zoznamovali sme sa. Su tu zástupcovia z celého Slovenska. Su to väčšinou študenti vysokých škôl na Slovensku, alebo absolventi. Niektorí sa už s nami zúčastnili púte, pred troma rokmi, keď sme putovali do Lúrd a Fatimy, minulý rok do veľkonočného Ríma. Bolo zaujímavé počúvať rozličné dôvody, prečo putujú. Pracujú ako pedagógovia, zdravotnícki asistenti, lekári… Museli si vybrať dovolenku a sú veľmi radi, že idú. Ako sa dozvedeli o tejto púti? Cez priateľov, známych, alebo pri surfovaní po internete. Je tu veľmi pekná atmosféra. Vzájomne sa spoznávame. Už sa blížime k Lurdom. Práve vidím tabuľku Lurdy 146 km . Pred očami máme Pyreneje, tak sa tešíme. Všetkých pozdravujem.


4. DEŇ nedeľa 22. augusta  LURDY

 

MMS 22. 8. 2010 o. Jozef 19:45 h

Príprava na sviečkový sprievod a modlitbu sv. Ruženca, ktorá o chvíľu zaznie aj v našom jazyku. Modlíme sa za slovenský národ a KU.

 

Dnes ráno slnkom zaliate tváre pútnikov pred Bazilikou Ružencovej Panny Márie v Lurdoch.

Telefonický rozhovor s o. Jozefom nedeľa 22. 8. 20.46 h

Pripravujeme sa na modlitbu posvätného ruženca. Už stojíme pred Bazilikou Ružencovej Panny Márie. O chvíľu sa začne sviečkový sprievod. Zaznie modlitba aj v slovenskom jazyku. Chceme ju obetovať za slovenský národ a rovnako aj za Katolícku univerzitu.

Dnes sme prežili krásny nedeľný deň v Lurdoch. Už od rána nás príjemne zohrievali slnečné lúče. Po raňajkách okolo deviatej sme sa vybrali do areálu zjavenia sa Panny Márie. Urobili sme si prehliadku jednotlivých bazilík, Jaskyne zjavenia sa. Potom o 11 hodine sme slávili sv. omšu v Krypte. Je to prvý kostol, ktorý bol postavený na tomto vŕšku. Nachádza sa medzi spodnou Bazilikou Ružencovej Panny Márie a vrchnou Bazilikou Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Sv. omšu celebroval otec Róbert a kázeň predniesol otec Dušan, ktorý z dnešného Božieho slova vypichol myšlienku o pohybe, putovanie v živote. V podstate každý z nás putuje. Platí to o každom človeku. O mladom i starom, ale aj o chorých, pre ktorých pohyb znamená snahu utrpenie a bolesť obetovať za druhých. V každej chvíli život – pohyb znamená hľadieť na Krista, kráčať za ním až do konca. Bola to radostná atmosféra v tejto krypte, spoločne sme spievali nádherné mládežnícke piesne.

Potom sme mali obed. Popoludní sme sa pomodlili modlitbu ruženec Božieho milosrdenstva, potom sme mali krížovú cestu na miestnej kalvárii. Nasledoval už voľnejší program, večera. Mali sme možnosť zúčastniť sa modlitieb, adorácií. Niektorí absolvovali kúpeľ. Je tu veľmi veľké množstvo ľudí z celého sveta, zvlášť teraz počas víkendu, takže sme mali možnosť vnímať, ako to oni prežívajú.


 mail od pútnikov, pre viac foto klik tu

 

 

 

 

 


 

5. DEŇ pondelok 23. augusta  LURDY – SARRIA (cca 830 km, 14 – 16 h presun autobusom)


!!! ZAČÍNA PEŠIA PÚŤ !!!

6. DEŇ utorok 24. augusta  SARRIA – PORTOMARÍN (21,5 km)

Telefonát 24. 8. Mathias 9.40 h: Už kráčame, počasie je “pod mrakom”, mierne mrholilo, takže ok.

Spojenie s pútnikmi prostrednictvom MMS a internetu:

MMS 24. 8. 2010 o. Jozef 12:45 h


Buenos camino! Šťastnú cestu!

Otec Dušan a Vladko Vaľko a prvých 16 km je za nami.

Pred horúcim španielskym slnkom je občas vhodné újsť do tieňa.

14.20 h : Hurá, sme v cieli našej dnešnej cesty v Portomarín.

 

cez Skype 24. 8. o 16.50 h posiela info o. Róbert:

Konečne sme došli do 1. zastávky.
Zo Sarie sme vyrazili s posolstvom, ktoré pripravil o. Dušan, v ktorom vyzdvihol Pána Ježiša do pozície učiteľa a filozofa. Hoci nám na začiatku cesty mrholilo, nakoniec nás sprevádzalo slniečko.
Každý pútnik dostal do rúk preukaz pútnika, ktorý si zapĺňame razítkami z kostolov, ubytovni.
Od začiatku putovania sa vytvorili skupinky, ktoré sa navzájom povzbudzovali.
Cestou sme stretávali otcov, ktorí putovali so svojimi synmi, samotných manželov, ktorí mali po Medzi pútnikmi sa pozdravujme- Buenos dias alebo Beun camino. Pútnici su medzi sebou pozorní, bezprostredne medzi sebou komunikujú.
Vybavili sme si sv. omšu v miestnom kostole sv. Mikuláša o 18 h.
žehná R.

cez Skype 24. 8. o 21.30 h posiela odkaz o. Ondrej:

Z krásnych uličiek Sárie,  ktoré nám pomohli hlbšie porozumieť, že sa už nachádzame v Španielsku, sme mierne zvlnením terénom cez malé dedinky a osady prišli do Portomarinu. Je to mestečko so starobylým románskym kostolom  na brehu širokej rieky Elmino. Momentálne dosť vysušenej. Svätá omša v tunajšom kostole s výbornou akustikou vliala do mladých pútnikov radosť z toho, že sa zaradili do veľkej a historickej skupiny putujúcich do Santiaga de Compostella. Po výbornej večery sme sa roztratili po mestečku  a čerpáme sily do ďalšieho dobrodružstva tejto jedinečnej púte. Väčšinu z nás už zdobí typický symbol pútnikov – biela mušľa s krížom, ktorá nám buď visí na krku alebo ruksakoch.

Skype konverzácia v čase večierky 23.00 h (trošku z osobného zákulisia putujúcich:))

Matthias: Už tu zahlásili večierku
Spíme totiž na ubytovni, ktorá je jedna veľká hala zo 100 dvojlôžkovými posteľmi, oddelená po 35 len plachtou zo stropu, takže spíme v jednej takejto izbe všetci Slováci, plus ešte je ich pár vedľa pri Španieloch a podobných národnostiach. Už sa tu patrične chrápe. :)
Margaréta: Apoň si kontrujú navzájom :)
Matthias: Už len čakáme, kedy zaspí X a Y (pozn.: 2 mená neuvádzame), ktorí chrápu najviac :)
Margaréta: Tak už neťukaj, aby si nerušil.
Matthias:To až tak nepočuť,  chrápanie je hlasnejšie :)


7. DEŇ streda 25. augusta  PORTOMARÍN – PALAS DE REI (24 km)

časová polovica pešej púte a časová polovica celkovej púte :)

MMS 25. 8. 2010 o. Jozef 9.05 h

A opäť putujeme. Dnes je nádherné slnečné ráno. Pozdravujem.

 

MMS 25. 8. 2010 o. Jozef 10.02 h

Aj naša kostolníčka Majka putuje. Dnes to obetuje za svojho Matúša, ktorý má štátnice. Buenos štátnice.

 

MMS 25. 8. 2010 Rudko 10.09 h

Pútnik do Santiaga.

 

MMS 25. 8. 2010 o. Jozef 11.30 h
Chutná kávička na ceste do Compostely, kto by jej odolal? Koniec koncov výborne sa pri nej debatuje.

4 x MMS 25. 8. 2010 RUDKO  13.31 – 13.47 h

Pútnici.

Španielske hospodárstvo.

Španielske kvetiny. (Hortenzie)

Španielske domčeky.

3 x MMS 25. 8. 2010 o. Jozef 15.10 – 15.41 h

Monika, čerstvá bakalárka ošetrovateľstva, putuje do Santiaga a zatiaľ okrem mnohých iných vecí sa teší z požehnania na konci každej modlitby.


Rudko cestou stretol 2 chalanov hovoriacich maďarsky, a tak ich oslovil: “hungaria?” “Yes”, odpovedali. Pokračoval: “I am from Slovakia”. Odpovedali: “Šak môžeme hovoriť po slovensky. My sme zo Štúrova.”

Katka a Evka prišli na to, že posledných 9 km zvládnu iba tak, keď sa spoja, budú kráčať spolu a pritom si budú spievať.

 MMS 25. 8. 2010 RUDKO  15.22 h

Otec Jozef v akcii.

Odkaz na Facebooku od Ivky cca o 18.00 h:
Už máme za sebou aj druhú etapu a zajtra tretia 29 km. Tešíme sa a pozdravujeme.

3 x MMS 25. 8. 2010 o. Jozef 15.10 21.15 – 21.44 h

“Na púti sa mi páči vytváranie jednoty a spoločenstva. Nohy ma nebolia a postupne vnikám do tajomstva putovania. Všetkých doma s láskou pozdravujem a modlím sa za Vás.”
Ivka, 1. roč. MGR. ŠPMP

“Teším sa z tejto púte. Pripomína mi to život, ktorý má aj veselé, aj ťažšie chvíľky. Trochu ma bolia nohy. V srdci nesiem všetkých.” 
Juraj, 3. roč., PFKU, Hv – Spev.

Mirka a Vilko vždy s úsmevom, vynikajúca reklama na vieru.

 

Telefonický rozhovor s o. Jozefom streda 25. 8. 22.52 h

Chvála Bohu máme druhú etapu púte za nami. Dnes to bolo 24 km s Porto Marine do Palas de rei.. Bola to bola iná etapa ako predchádzajúca. Včera to bola púť skôr po uzučkých chodníkoch, lesoch, po poliach s maličkými dedinkami, kde som si zrazu začínal uvedomovať hodnoty, ktoré sú hodnotami a človeku často unikajú. Napríklad také obyčajné lajno, kravičkovské lajno :), ktoré vidno len po dedinkách, kde sú farmári, hospodárstva. Na tých cestách ich bolo veľa. Aj u nás sa nachádzali, keď som rástol na cestách. Spomenul som si na roky detstva, všetko čo som prežíval, na domov, na blízkych. V tých v dedinkách bol úžasný pokoj, kde sa stáročia nič nemenilo, kde stoja tie isté domy, kde žijú generácie a generácie. Boží pokoj vládol v týchto dedinkách.

Dnes to bola púť popri hlavných cestách, na odkrytom priestranstve, do kopca, slnečné lúče a slnečné lúče… Bolo to namáhavé. Objavili sa už aj prvé plezgúre, podvrtnutý členok, či iné ťažkosti a problémy. Ale atmosféra je výborná. Každý to hlboko prežíva, vážne, zodpovedne. Snaží sa prežívať púť s veľkou bázňou s ďalšími pútnikmi, ktorých stretávame na ceste, čím viacej sa blížime ku Compostelle, tým viacej ich pribúda. Sú z celého sveta.

Často prežívame humorné situácie, ale niekedy sa dáme aj do spoločnej modlitby, modlitby posvätného ruženca. Je to hlboké, popri tom je čas na vzájomné rozprávanie sa, rozprávanie sa s Bohom, o Bohu, o zmysle života. S mladými rozprávame o povolaní. Je to niečo pekné, duchovné. Putujeme po skupinkách, po samote, po dvaja, traja. Večer sme po večeri slávili sv. omšu v tunajšom chráme. Mladí zaspievali potom ešte pekné piesne. Už sa poberáme do nočných lovíšt, aby sme zajtra mohli vyštartovať na ďalšiu 29 kilometrovú púť.To bude už viac kilometrov, postupne to pribúda. Ale je to pekné a Božie. Tešíme sa z mnohých vecí. Aj že Žilina postúpila do Ligy majstrov :)

Dnes večer som obetoval sv. omšu za Katolícku univerzitu, to je hlavný dôvod, za ktorý obetujem túto púť. Zajtra to ešte pripomeniem aj ostatným. Pozdravujeme všetkých na Slovensku.


 

8. DEŇ štvrtok 26. augusta   PALAS DE REI – ARZUA (29 km)

4 x MMS 26. 8. 2010 RUDKO  9.31 – 9.35 h

Kríž je znakom spásy.

Španielske kostolíky.

Španielski Brazílčania.

Značka svätojakubskej cesty, že sme na dobrej ceste.

MMS 26. 8. 2010 o. Jozef 11.38 h

A 15 km je už dnes za nami. Farnosť sv. Jána Krstiteľa, Furelos.

E-mailová správa 26. 8 Ivka 14.03

Srdečne pozdravujem, už nás pár dievčat dorazilo až do Arzuy, mesto, kde dnes prespíme a zajtra vyrážame na najdlhšiu trasu 34 km, ale väčšina ešte putuje. Ak mám povedať za seba, tak púť je úplne super. Prvý deň som to brala ako prechádzku, ale od včera je to už púť. Človek si nájde čas na ticho aj na spoločenstvo. Chvíľku putujeme samy, chvíľku v skupinke. Keď nevládzeme, iní nás podržia. Keď niekto niečo potrebuje a nemá to, vždy sa nájde niekto, kto mu to požičia. Už sme týždeň spolu, tak sa aj poznáme lepšie, je to naozaj super a každému doporučujem. Vďaka za všetky modlitby, ktorými nás podporujete a usiťujem aj o našich modlitbách. Ivana

MMS 26. 8. 2010 o. Jozef 19.10 h

Arzura, Kostol sv. Márie Magdalény. Práve sme skončili sv. Omšu a po dnešných 25 km si z vďaky ešte radostne spievame.

 

8 x MMS 26. 8. 2010 RUDKO  22.15 – 22.23 h

Putovanie očami pútnika Rudka

 

Rozhovor na Skype o. Jozef 26. 8. 22.25 h

Tretia etapa bola troska náročnejšia, každý si postupne zvyká. Táto etapa býva väčšinou krízová, ale všetci sú nažhavení správnym spôsobom. Nebadať, žeby bola kríza. Niektorí vstávali zavčasu.

Každý si našiel svoj spôsob kráčania. Trápi nás, čo si putovaním všímame. A to, že väčšinou sú kostoly zatvorené, až na malé výnimky. Keď sme sa tam dostali, tak sme porozjímali. Stretli sme kňazov, ktorí nám dali požehnanie. Zatiaľ som sa tu stretol najmä so starými kňazmi. Dnes sme mali na sv. omši formulár za kňazov.

Stretáme Španielov, keď spomeniem futbal, žiaria im oči. Keď spomenieme ekonomiku, je to už iné. Španielsko za posledné roky išlo dolu ekonomicky i duchovne. Stretávame veľmi veľa pútnikov, ktorí idú peši, ale i na bicykloch. Je to nová skúsenosť, ktorú mám a rovnako aj všetci ostatní účastníci púte. Verím, že aj zajtrajšiu etapu zvládneme.

Veľa veci ma zaujalo počas cesty, zamýšľam sa aj nad svojim životom, duchovným životom

Niektorí prišli dnes do cieľa skôr, iní až o pol piatej. Neponáhľali sme sa. Cestou sme sa zastavili, pomodlili, porozprávali. Zajtra nás čaká posledná, najdlhšia etapa.

 


9. DEŇ piatok  27. augusta   ARZUA – MONTE DO GOZO (34 km)

E-mailová správa 27. 8 Matthias 6.59 h 

Je ráno (niečo pred šiestou) a ja sa prebúdzam na zvýšenú aktivitu v našom hangárovom spacom priestore. Je to veľká izba predelená len plachtami. Všetci sú už hore, balia a pripravujú sa na predposlednú – najťažšiu etapu púte. Ako mi ráno stihli povedať naši šoféri autobusa, prvá skupinka im doniesla odložiť si batožinu už o 6:07 :) a hneď sa potom vydala na púť ešte po nočných uličkách Arzuy. V čase môjho odchodu bolo pol siedmej ráno a už odchádzali mnohopočetné skupinky, aby si užili ešte trochu cesty po chládku, lebo dnes má byť, ako to tu býva, dostatočne teplo. Ja odchádzam v priebehu hodiny autobusom spolu so šoférmi do Monte do Goza, aby som zaistil ubytovanie pre spolupútnikov, ktorú dorazia poobede  už určite unavení. (Ale ako vždy radostní :))

Putovanie očami pútnika Matthiasa

ideme sa ubytovať

o.Jozef pred ubytovňou Don Quijote

spolu sa putuje lahšie…

vždy sa nájde dôvod na úsmev

ráno pred odchodom na ďaľšiu etapu…

mamičky, oteckovia… pozdravujeme vás (záver prvej etapy)

viac foto vo fotogalérii (klik tu – potom klik na akcie polozky vľavo hore  pozriet slideshow)

MMS 27. 8. 2010 o. Jozef 11.41 h

Púť do Santiaga má mnohé podoby. Aj takéto.

MMS 27. 8. 2010 o. Jozef 14.43 h

Aleluja! Sme v Santiagu. (po odoslani MMS neskôr zistili, že to bolo asi 10 km od Santiaga :)))

MMS 27. 8. 2010 o. Jozef 15.03 h

Mnohí putujú, aj vozičkári. Láska je silnejšia ako smrť.

 

MMS 27. 8. 2010 Rudko 19.32 – 19.36 h

spoločne putujeme, spoločne oddychujeme

o. Ondrej a Monika (je čas aj na duchovné rohovory)

 

V minulostit sa takto  bežne cestovalo a putovalo.

Otec Ondrej v družnej debate s talianskym právnikom.

Španielsky sušič na kukuricu.

Zážitky – Postrehy z púte

Počas putovania zažívajú naši pútnici veľa zážitkov i humorných situácii. Veríme, že po návrate sa s nami o ne podelia. Ponúkam Vám zážitky dnešného dňa, ktoré som s nimi zdieľaľa “po telefóne” na Slovensku.

Ráno som mala telefonát: “Modli sa, lebo  nám dnes treba zohnať ubytovanie.” (Všetko bolo vopred rezervované už na Slovensku, len tu sa nepodarila rezervácia). “Všetko je obsadené a voľné ubytovanie je drahé za 12 eur. Ostalo nám na toto ubytovanie 5 eur na osobu.” Práve bola v meste akási udalosť, kde prišlo veľa ľudí. Popoludní som mala opäť telefonát. Tentokrát o. Róbert: “Dobre si sa modlila, zohnali sme ubytovanie za 5 eur.” :) Nakoniec dostali ešte zľavu, tak to bolo  pár centov menej. Myslím, že to bola spoločná prosba, modlitba a dôvera v pomoc Božiu. Treba vždy urobiť, čo je v našich silách a zvyšok odovzdať do Božích rúk. A tak to bolo aj dnes…

Pri zháňaní ubytovania vošiel Matthias do budovy označenej ubytovňa Jána Pavla II. Našiel recepciu, kde sa spýtal, či hovoria anglicky. Odpovedali: “Yes.” Tak sa snažil dvom mladíkom ako – tak po anglicky vysvetliť, že potrebuje ubytovanie pre 46 osôb. Tu sa jeden spýtal druhého: “Co  rozmowa?” Matthias sa potešil, že rozprávajú po poľsky a povedal im, že je Slovák. No a už sa rozumeli. Zavolali vedúceho – kňaza. Síce ubytovanie nemali,  ale mu poradili a poskytli  možnosť prísť tam a odslúžiť našim kňazom pre našu výpravu v ich kaplnke sv. omšu. Čo padlo veľmi vhod!  O jednu starosť menej. Aj takéto sú cesty Božie.

cez Skype 27. 8. o 22.00 h posielajú všetkým pozdrav na Slovensko: o. Jozef, Matthias a naši páni šoféri


10. DEŇ sobota  28. augusta   MONTE DO GOZO – SANTIAGO DE COMPOSTELLA (6 km)

Záverečná “mini” etapa pešej púte

PÚTNICI ŠŤASTLIVO DORAZILI DO CIEĽA PEŠEJ PÚTE

KRÁČAJÚ ULICAMI SANTIAGA DE COMPOSTELLA

5 X MMS 28. 8. 2010 o. Jozef 9.31 – 9.56 h

Aleluja, Tebe spievať chcem.

 

Už sme v uliciach Santiaga, krásne nám svieti slnko, spievame si a v srdci zažívame zvláštny krásny pocit.

 

 

Santiago de Compostela. Všetci dorazili. Žiadne straty. A veľmi sa tešíme.

 

09.45 hod. Sme pred Bazilikou v Santiagu. Bohu vďaka.

MMS 28. 8. 2010 o. Jozef 13.34

O 12.00 sme slávili sv. omšu pre pútnikov s kadidlom, ktoré sa vznášalo bazilikou.

2 x MMS 28. 8. 2010  Rudko  14.32 h

To kadidlo je prekrásne. A najmä keď je v pohybe.

  Pútnici, čakajúci  na dotyk sochy sv. Jakuba

MMS 28. 8. 2010 o. Jozef 17.25 h

Tak, aj Maťo je s nami v Santiagu. (Pozn. naša internet spojka :))

3 x MMS 28. 8. 2010  Rudko  17.30 – 17.42 h

 Naši kapláni v katedrále.

Aká je krásna…

KONIEC PEŠEJ PÚTE.

Podľa plánu  mali pútnici opustiť Santiago de Compostella približne o 16-tej hodine. Po strávenej noci v autobuse, by mali približne medzi 8. – 10. hodinou doraziť do pútnického miesta Montserrat, kde je plánované ubytovanie a 2 dni pobytu.

 Santiago de Compostella – Montserrat 1150 km, 16 – 18 hodín cestovania a spania v autobuse


11. DEŇ nedeľa  29. augusta   MONTSERRAT

Montserrat je benediktínsky kláštor na rovnomennom vrchu asi 60 km severozápadne od Barcelony. Stal sa pútnickým miestom a v súčasnosti ho navštevuje množstvo turistov. Uchováva sa v ňom milostivá socha Panny Márie La Moreneta (Čierna Panna).

zdroj a foto: internet

 

MMS 29. 8. 2010 o. Jozef 15.03 h

 

 Montserrat, 15.01 h. Pripravujeme sa na sv. Omšu.

2 x MMS 29. 8. 2010 o. Jozef 17.24 – 17.27 h

Milostivá socha Panny Márie na Montserrate.
Tu som pred chvíľou  odovzdal do rúk Panny Márie, všetky svoje ovečky, celú KU.

 

Sv. omša pútnikov zo Slovenska, teda nás na Montserrate.

MMS 29. 8. 2010 o. Jozef 18.55 h

Na vrchole Montseratu, cesta sv. HIERONYMA, 1236 mn.m. K výšinám!

 

 


12. DEŇ pondelok 30. augusta   MONTSERRAT- BARCELONA

Byť pár kilometrov (približne 40) od Barcelony a nezastaviť sa tam? Viacerí pútnici sa zhodli, že by bolo dobré zastaviť sa v Barcelone. A tak sa trasa púte trošku zmenila a obohatila o novú zastávku.

Sagrada Familia  je masívna rímskokatolícka bazilika v Barcelone, ktorá je vo výstavbe už od roku 1882. Jej predpokladané dokončenie je stanovené na rok 2026 pri príležitosti osláv 100. výročia smrti architekta tohto chrámu Antonia Gaudího. Pápež Benedikt XVI. oznámil, že 7. novembra 2010 počas svojej návštevy Španielska baziliku posvätí. Do septembra 2010 je plánovaná dostavba časti interiéru a sprístupnenie pre turistov.Je budovaná v štýle stredovekých katedrál s použitím jedinečného Gaudího dizajnu a kresťanskej symboliky. Svojou výškou a masívnosťou sa ešte pred dokončením stala dominantou mesta Barcelona. Od roku 2005 sú fasáda zrodenia a hrobka, rovnako ako ďalšie Gaudího diela, spoločne zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO. (zdroj: internet)

Telefonický rozhovor Matthias pondelok 30. 8. 15.50 h

Práve vyrážame z Barcelony. Prišli sme sem pred 1,5 hodinou. Prezreli sme si chrám Sagrada familia. Sme už na ceste domov. Ešte sa zastavime v Bibione. Predpokladaný prichod na Slovensko máme v stredu 1. septembra v ranných hodinách. Do Ružomberka dorazíme okolo siedmej hodiny. Všetkých pozdravujeme.

2 x MMS 31. 8. 2010 RUDKO 13.18 h

Kostolik v Montserrate

Katedrála Sv. Rodiny v Barcelone

 


 

13. DEŇ utorok 31. augusta  SMER SLOVENSKO :)

Dnes mali naši pútnici oddychový deň, zastavili pri mori. V noci sa trochu zdržali. Boli nečakané kolóny na diaľnici. Z tohoto dôvodu dnes zastavili pri mori skôr, niekoľko km od Turína. Toto všetko ovplyvnilo aj príchod na Slovensko. Do Ružomberka preto dorazia pravdepodobne až okolo desiatej hodiny. Hlavné je, aby dorazili v poriadku. A čas príchodu? Necháme sa prekvapiť. :) Šťastnú cestu!


14. DEŇ streda 1. septembra  Príchod na Slovensko 6.20 h

Ružomberok 10.20 h


Príchod autobusom do cieľa – pred Katolíckou univerzitou

Pútnici šťastlivo dorazili na Slovensko. Po príchode do Ružomberka bola sv. omša. Otec Róbert v homílii okrem iného povedal: “Naša púť sa nekončí, pokračuje. Putujme ďalej a prinesme do rodín, do škôl, na pracoviská radostnú zvesť o Zmrŕtvychvstalom Kristovi, ktorý je s nami a medzi nami. Keď Vám bude ťažko, spomeňte si na miesta, kde sme spoločne boli. Na Valdocc, kde pôsobil don Bosco, na Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov, na Lurdskú Pannu Máriu, na Čiernu Pani a pamätajte, že nie ste sami.”

Po ďakovnej sv. omši v Kaplnke sv. Alberta sa pútnici postupne rozišli a vybrali sa na cestu domov. Všetci sa vrátili zdraví! Počas púte sa nevyskytli žiadne väčšie problémy.

Jedna pútnička na otázku aké bolo počasie odpovedala: “Počasie bolo akurát! Keď sme potrebovali teplo, bolo teplo, keď sa hodilo chladnejšie, bolo chladnejšie… :)”

A aké mali dojmy z celého putovania naši páni šoféri? “Bolo super!”

Tešíme sa na ďaľšie zážitky a spomienky našich pútnikov, ktoré tu budeme postupne uverejňovať.

Rozlúčková pieseň po sv. omši: VĎAKA BOŽE, VĎAKA ZA DNEŠNÝ DEŇ…!

 

Do videnia na ďaľšej púti s UPaC!


 

Info z púte spracovala Margaréta Domiterová, koordinátorka UPaC