Skip to content Skip to footer

Pôstna kvapka krvi na Katolíckej univerzite v Ružomberku

Po univerzitnej krížovej ceste prebehla v stredu 5. apríla 2017 na Katolíckej univerzite v Ružomberku v priestoroch Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka aktivita pod názvom: Pôstna kvapka krvi. Tohto pôstneho podujatia sa zúčastnilo 40 darcov tak z radov študentov, ako aj z radov pedagógov a zamestnancov Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Otázky na účastníkov odberu

Účastníkov sme sa opýtali, čo ich ku tomuto šľachetnému činu motivovalo. Dostali sme tieto odpovede:

„Mám jej veľa a chcem sa s ňou podeliť.“ (Alžbeta, druhý odber)

„Nemám vhodný argument, prečo nedarovať krv a pokým mi to zdravotný stav dovoľuje, som ochotná krv darovať krv hocikomu, kto ju potrebuje. Ide o presvedčenie, že robím dobrú vec.“ (Janka, tretí odber)

„Viem, že robím dobrú vec pre druhých, samozrejme aj pre svoj organizmus.“ (Sančo, dvadsiaty prvý odber)

„Som len druhý krát na odbere, ale urobím to rád, je to dar pre záchranu iných.“ (František)

„Kamarátka mi povedala, že prvú vec, ktorú urobí, keď bude mať 18, pôjde darovať krv. Tak som to urobila aj ja. Už som tu tretí krát a dúfam, že budem môcť pomáhať týmto spôsobom aj naďalej.“ (Veronika)

Otázky na pani MUDr. Máriu Pietrzykovú

Položili sme otázku aj pani MUDr. Márii Pietrzykovej (sama je nositeľkou zlatej Jánskeho plakety), ktorá bola na čele transfúzneho tímu z Martina.

Máte dostatok krvi? „V súčasnosti sme mali dostatok darcov, veľmi nám pomohla akcia Valentínska kvapka krvi.“

Objavili vedci alternatívu krvi? „Bolo by dobré vymyslieť niečo, čo by prenášalo kyslík. Zloženie krvi je také jedinečné, že náhrada je priam nemožná.“

Čo by ste odkázali tým, ktorí sa ešte neodvážili na odber krvi? „Tešíme sa na každého darcu. Nebojte sa slúžiť. Po odchode z odberu budete mať dobrý pocit. Je potrebné, aby vyrastala nová generácia pravidelných darcov krvi.“

Ďakujeme tímu z Národnej transfúznej služby z Martina za ich pomoc a každému dobrovoľnému darcovi, ktorý daroval drahocennú krv. Najbližší odber krvi v UPaC bude prebiehať 29. 11. 2017 (streda).

Róbert Slotka