Skip to content Skip to footer

PAX ET BONUM!

V utorok sme začali na internáte Ruža ďalší ročník Školy rodiny. Na prvej prednáške sme privítali o. Mareka Iskru- riaditeľa Centra pre rodinu Bansko- bystrickej diecézy. Svoju prednášku začal spomienkou na sv. Františka Assiského
“ Kedy pôjdeme do Assisi?“, takúto otázku dostal o. Marek Iskra od svojho farníka, ktorý navštívil muzikál o sv. Františkovi. Po zamyslení odpovedal: „V Assisi sme vždy vtedy, keď si uvedomujeme, že pre bohatý život sa nepotrebujeme obklopovať vecami.

V Assisi sme vtedy, keď máme odvahu zostať v Cirkvi, aj keď jej oporné múry padajú a vyzerá, že z nej každú chvíľu zostane iba kopec ruín a my hľadáme silu obnovovať a budovať ju zvnútra, aj keď na to nemáme sily a prostriedky.

V Assisi sme vtedy, keď máme úctu k pápežovi, čakáme na jeho slovo a požehnania, keď milujeme bratov a zápasíme so sebou, aby sme našli spôsob, ako vstúpiť do vzťahu lásky so sestrami ešte hlbšie, ako keď by boli bývali našimi manželkami, lebo láska je Boh sám.

V Assisi si vtedy, keď máš lásku k prírode, chrániš ju a čítaš jej “všedné” zákony ako posolstvá lásky nášho Stvoriteľa.

Assisi je tam, kde sú hviezdy, stromy, vtáky, slnko, mesiac, bratia, sestry a v hlave Ti skrsne otázka: ako to, že tieto dary sú tu, keď by bolo jednoduchšie, aby neboli?

V meste Assisi sa dnes už nedá vidieť to, čo tam videl František, keď sa rozhodol rekonštruovať kostolík (cirkev).

Assisi je tam, kde dnes žiješ ty! Takže, kedy pôjdeme do Assisi? …“

Sv. František bol odrazovým mostom na prepojenie našej témy – Základy manželstva. O nej sa dočítate v nasledujúcom príspevku.

o. Róbert