Skip to content Skip to footer

Pán Ježiš sa nám tu v RIU ešte nezjavil

Od včera sme už v RIU. Tak veľmi sme sa na toto mesto a ľudí v ňom tešili. Tak veľmi sme sa tešili na mnohých mladých z celého sveta, ktorých sme z časti stretávali na uliciach obrovského SAO PAULO.  Tak veľmi sme sa nich tešili, že ich stretneme v uliciach RIA a možno aj na Corcovado alebo v miestnej katedrále. Od včera sme už v RIU a naša radosť sa napĺňa.

Avšak ťažko sa nám odchádzalo zo SAO PAULA, kde sme sa tak dobre počas uplynulého týždňa cítili a kde sa o nás tak veľmi dobre postarali. Mladí chalani ako Frank, ktorý je audítorom japonskej automobilky a tiež Ricardo, nabitý mladý muž, obaja títo dvaja chalani a rovnako aj mnohí iní z farnosti sv. Jána Krstiteľa sa nám celý predchádzajúci týždeň venovali. Pre nás  a pre nich to nebol ľahký týždeň, množstvo aktivít vo farnosti, v diecéze, v meste, to všetko bolo pre nás niekedy veľmi únavné, ale krásne a navzájom sa medzi nami vybudovali vzťahy. Keď sme sa ráno v nedeľu lúčili, Frank, ktorý sa považuje za železného muža, najavo svoje pocity nedal, no z jeho tváre sa dalo vyčítať isté pohnutie z lúčenia. A nabitý Ricardo, ktorého svaly by obdivoval nejeden mladý muž, nuž tento Ricardo sa pri rozlúčke s nami rozplakal. Hlboké vzťahy za pár dní… Niekedy človeku nestačí celý život na vybudovanie takýchto hlbokých vzťahov. Niekedy však stačí krátky čas, čas, keď sa nezištne darujeme, keď máme otvorené srdce a ono to príde, lebo na človeku to poznáš.

Cestou zo SAO PAULA sme sa zastavili v APARECIDE, v jednom z najväčším mariánskych miest nielen v Južnej Amerike, ale vôbec na celom svete. Bol som ohúrený jeho monumentálnosťou  a monumentálnosťou ľudí oslavujúcich Boha za Jeho matku, našu matku Máriu. A vôbec si monumentálny, si obrovský, ak v Panne Márii objavíš veľkosť darovania sa, veľkosť lásky a pokory. Ona Ťa so svojim synom pritiahne k výšinám.

Večer, asi o 19.00 miestneho času, v nedeľu večer sme dorazili do RIA. A potom náročná cesta autobusom. Človek žasne  nad umením vodičov autobusov. Trvalo to ešte dlho, kým sme sa ubytovali či už v skromných podmienkach miestnej školy alebo v domácnostiach. Jedna rodina nás do svojho skromného príbytku prijala ôsmich pútnikov. Obdivujem ich otvorenosť,  lebo žijú naozaj skromne.

Celý pondelok 22.07.2013 sme trávili na výstupom na Corcovado k mohutnej soche Krista Vykupiteľa. V čom spočívala náročnosť? V náročnom čakaní. Veľa pútnikov, tisícky pútnikov dnes vystúpilo na Corcovado. Všade veľké zástupy, čakanie a čakanie… Nakoniec nás autobus vyviezol až hore. Tam na úpätí vrchu nás však čakal silný vietor, zima, kvapky dažďa a hmla. Sochu Krista sme takmer nevideli. A ani mohutné mesto pod jeho nohami. Krista sme ešte nevideli, ešte sa nám totiž v RIU nezjavil. Som však presvedčený, že už v najbližších hodinách nám poodhalí zo svojho tajomstva.

O. Jozef Žvanda, 22.07.2013RIO de JANEIRO