Skip to content Skip to footer

Návraty do Panamy, resp. Ako sme sa vo švajčiarskom Zűrichu stretli s Ankou Kolesárovou

Cestou do Panamy sme počas medzipristátia v sobotu 12. januára 2019 popoludní o 16.00 hod. vo švajčiarskom Zűrichu vystúpili z lietadla a spojovacím tunelom mierili do letiskovej pristávacej haly. Keď sme už takmer všetci z našej výpravy vstúpili dnu, hneď som si tam pri stene všimol na stráži stojaceho vysokého vojaka. Jeho uniforma bola zvláštna, pripomínala mi skôr nádherný modrý oblek, tak populárny dnes u mnohých slovenských ženíchov.

Teda vysoký vojak, takmer oblečený vznešene, avšak s moderným samopalom v rukách a s prstom na spúšti. Trocha ma to vyrušilo. Ako píšem, hneď som si ho všimol a aj on nás, odetých v tričkách s logom Svetových dní mládeže v Paname a so slovenským dvojkrížom na ramenách. Na chvíľu som zastavil, keď tu náhle ten vysoký vojak pristúpil ku mne a oslovil ma: „Cestujete do Panamy?“ Zostal som prekvapený. „Áno“, odpovedal som neveriac. Mladý vysoký vojak s krásnou slovenčinou sa pýtal ďalej: „A je tu s Vami aj Dominik?“ „Áno, aj Dominik je tu, len je trocha akosi pozadu,“ úsečne som odpovedal druhýkrát. A on: „Pred pár dňami na Silvestra sme boli spolu na púti vo Vysokej.“ Hneď som vedel, o koho sa jedná. Medzi našimi pútnikmi je aj čerstvý absolvent Katolíckej univerzity v Ružomberku, Dominik zo Senice. Len minulý rok u nás úspešne ukončil štúdium a dnes je už pánom učiteľom, áno, dobrý chalan, Dominik, Ankin ctiteľ a častý pútnik pri jej hrobe vo Vysokej nad Uhom.

Milo ma to prekvapilo. Milo to prekvapilo aj všetkých ostatných, ktorí o pár sekúnd už vedeli, o čo kráča. Milo nás prekvapil mladý vojak so samopalom v rukách, vysoký mladý muž, Slovak a zbožný, nie hrubý, lež v srdci jemný. Anka Kolesárová, blahoslavená Anka si pritiahla aj jeho srdce, pritiahla si ho aj počas Silvestra 2018. A on, aj keď už roky žije vo Švajčiarsku, jeho srdce bije Slovenskom a inšpiráciou a výzvou blahoslavená Anna Kolesárová.

Aj takto sme sa dnes vo Švajčiarskom Zűrichu nečakane stretli s Ankou, s blahoslavenou Ankou Kolesárovou.

14. január 2019, Nad Atlantikom o 22.38 hod. stredoeurópskeho času.

Text a Foto: Jozef Žvanda