Skip to content Skip to footer

Len tak trocha o futbale

Futbal ma od malička fascinuje. Od malička mi táto hra veľmi učarovala. A dodnes je tomu tak. Futbal ma fascinuje, lebo je to tímová hra a na každom hráčovi záleží. Tím môže mať skvelého Christiana Ronalda, Lionela Messiho, Andresa Iniestu či Neymara, ale sami títo hráči by nič nedokázali. Potrebujú tím a potrebujú aj skvelého trénera, ktorý dokáže zvoliť správnu taktiku, dokáže skĺbiť talentovaných mladíkov v jeden organizmus pracujúci pre jedno, pre víťazstvo. Bez dobrého trénera to nepôjde. Bez dobrého trénera bude po ihrisku pobehovať hŕstka jedincov, ktorí myslia len na seba a vidia iba seba. A tak sa ich úsilie ľahko zmení v mlátenie prázdnej slamy.

Futbal ma fascinuje aj v tom, že ponúka človeku tvorivosť, že samotný talent nestačí, ale že tento talent sa musí snúbiť s obrovskou vnútornou silou, ktorá sa má prejaviť zvlášť vtedy, keď sa mužstvu nedarí a keď osobnosti musia prevziať do svojich rúk zodpovednosť. A tu sa ukazujú charaktery. Dokážu to iba veľkí hráči.

Futbal ma fascinuje aj v tom, že je vynikajúcou príležitosťou zmerať si sily s druhými. V každom z nás je túžba súťažiť, túžba zmerať si sily. V každom z nás je ukrytá bojovnosť a zároveň v každom z nás je ukrytá túžba zvíťaziť. Kedysi sa táto bojovnosť realizovala vo veľkých arénach, kde zomierali bojovníci, gladiátori. Ešte aj dnes sa na mnohých miestach sveta táto bojovnosť prejavuje vo forme vojen a zabíjaní, v ktorých hynú nevinní ľudia. Vo futbale sa môže naplno prejaviť naša bojovnosť a nemusia tu zomierať ľudia.

Futbal je miestom, kde človek môže naplno prejaviť svoje emócie, naplno sa môže tešiť, naplno sa môže vyplakať. Plač však skoro ustane, lebo už zajtra čaká ďalší zápas a ďalšia výzva a možno tentoraz to vyjde.

Škoda len, škoda len, škoda len, že tento krásny šport je pokrivený peniazmi a biznisom. Škoda len, že tí, ktorých tak obdivujeme, sú ťažkými milionármi, že nie vždy svoju slávu unesú a že v ich prípade sú niekedy zákony a paragrafy zvláštne pokrivené, aby nakoniec vyriekol sudca: „Skutok sa nestal!“, aj keď sa stal.

Už len jedna vec o futbale. Na prebiehajúcich Majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku ma zaujal zápas tímu Chorvátska s tímom Nigérie. A zvlášť ma zaujal prístup trénera tímu Nigérie. Ten každého hráča či už pri striedaní, či po skončení zápasu hlboko objal. V tej chvíli som si uvedomil: „On nie je iba trénerom, on je viac, on je otcom.“

Nuž toto je moje dnešné krátke uvažovanie o futbale.

Sláva víťazom, česť porazeným! Športu zdar a futbalu zvlášť!

Jozef Žvanda

Foto: Internet