Skip to content Skip to footer

KU-čkárska kvapka krvi

Áno, presne tak, na darovanie krvi sa vždy nájde príležitosť: mali sme tu už pôstnu,

Mikulášsku aj Valentínsku kvapku krvi, a keď nám už naozaj došli adjektíva, nastúpila skratka „KKK“ a davy čakajúcich študentov sa opäť zhromaždili na chodbe UPaC.

V utorok 16.4.2013 ráno okolo siedmej nastúpil na scénu Martinský nemocničný personál na čele s pani primárkou Pětříkovou. Vďaka nim sme tak mohli pokračovať už asi v trojročnej tradícií darovania krvi. Účasť študentov nás ani tentokrát nesklamala a opäť sa kdesi nazbieralo viac ako šesťdesiat darcov, a to ešte nepočítame tých, ktorí síce prejavili chuť stať sa darcami,  no zo zdravotných či iných dôvodov sa im to nepodarilo. Vysokú účasť možno pripísať aj faktu, že UPaC touto svojou iniciatívou  potenciálnych darcov odbremenilo od zdĺhavých prechádzok do príslušných nemocníc a späť, a tak sa darovania krvi nezúčastnili len študenti, ale aj niektorí naši kapláni, spolupracovníci UPaC a v neposlednom rade aj niekoľkí zamestnanci Katolíckej univerzity.

Dôvody väčšiny darcov boli veľmi podobné: všetci chceli pomôcť dobrej veci, nech ich už k tomu motivovalo čokoľvek. Našlo sa aj zopár takých, ktorí sa nechali „len tak ukecať“, a som si istá, že ani jeden z nich neoľutoval. Podstatné je však jedno: opäť sme dopomohli tomu, že aspoň na jednom mieste na Slovensku chvíľu nemusia hlásiť nedostatok krvi tak, ako sa to v poslednom čase stalo dobrým zvykom. A preto by sme si v UPaC mali čo najdlhšie zachovať naše dobré tradície a už sa tešíme na najbližšie davové stretnutie pred upabom!

 

Autor: Slavomíra Matlová