Skip to content Skip to footer

Dvaja absolventi Katolíckej univerzity v Ružomberku novokňazmi

Mesiac jún je tradičným mesiacom, počas ktorého na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách   pribúdajú do „Pánovej vinice“ noví robotníci – novokňazi. Medzi týchto odvážnych mužov sa už v minulosti zaradili aj absolventi Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU). Pred rokom bol pre nitriansku diecézu vysvätený absolvent PF KU, Mgr. Martin Daniška. V sobotu 15. júna 2013 bol za kňaza spišskej diecézy vysvätený bývalý absolvent PF KU, rodák z Ružomberka, Mgr. Dominik Janky. V ten istý deň bol pre českobudějovickú diecézu vysvätený v Českých Budějoviciach Mgr. Jozef Gumenický, rodák z Dlhého nad Cirochou, ktorý v roku 2002 úspešne absolvoval FF KU v odbore Slovenský jazyk – Dejepis.

Novokňaz, otec Jozef Gumenický, sa v utorok 18. júna 2013 na ceste z Čiech zastavil aj na svojej Almamater v Ružomberku, kde v Kaplnke Sv. Alberta na poludnie o 12.15 slúžil sv. omšu. V jej závere udelil všetkým prítomným svoje novokňazské požehnanie. Po skončení sv. omše novokňaz Jozef prezradil aj svoju cestu ku kňazstvu. Ešte počas svojho  vysokoškolského štúdia v Ružomberku v čase letných prázdnin pracoval v Čechách, kde si všimol prázdne kostoly. Tie sa stali pre neho výzvou. Rozhodujúcou udalosťou v jeho živote bola aj tragická udalosť, smrť jeho brata, ktorý v januári 2006 zahynul pri leteckom nešťastí slovenských vojakov vracajúcich sa z Kosova. Táto udalosť bola pre otca Jozefa hlbokou duchovnou očistou a výzvou.

Nových robotníkov v Pánovej vinici odporúčame do našich modlitieb. Kiežby z našej Katolíckej univerzity v Ružomberku vzišli rok čo rok nové duchovné a manželské povolania.

Jozef Žvanda