Skip to content Skip to footer

Čo priniesol Národný pochod za život v Košiciach?

Zúčastnení študenti si z NPZŽ odnášajú tieto postrehy:

Maťa, PF: Každý život je veľký Boží dar, na ktorý nemá právo nik siahnuť, či je to lekár alebo sám človek. Dieťa počaté v lone matky, či je chcené alebo nechcené, má právo na život. Ona za to nemôže, že bolo neplánované. Som rada, že som bola na pochode.

Miroslav, FF: Z národného pochodu za život si odnášam zmenu pohľadu na celú vec. Nebojovali sme proti potratom, ale za život. Ďakujem za milosť byť toho súčasťou.

Veronika, PF: V prvom rade som veľmi rada, že som sa mohla na tomto pochode zúčastniť. Dúfam, že ľudia si uvedomia, že život je požehnanie od Boha a k nemu smeruje. Neľutujem, že som sa zúčastnila.

Katarína, PF: Dnešný národný pochod bol silný, príjemný a veľmi vzácny čas, kedy sme sa ako slovenský národ spojili za dobrú vec – za život. Ľudí by sme mali meniť najmä našim životom a postojmi. Ako sme to vyjadrili aj dnes, aby sme spoločne ukázali, že nám záleží na živote. A tak ako ho stvoril Boh. Dnešným dňom som hrdá na náš národ.

Evka, FF: Na pochode ma veľmi potešila a páčila sa mi rôznorodosť ľudí od najmenších, ktorých niesli otcovia na ramenách, až po najstarších. Do srdca sa mi však vryla piatková cesta vlakom domov. Ja som prišla do Košíc až v nedeľu, kde som bola v kupé s jedným starším pánom. Už na prvý pohľad to bol veľmi príjemný pán, prsteník mu zdobil ruženec. Keď v Poprade vystupovala jedna staršia a jedna mladšia pani, bez slova im zložil batožinu. Staršia sa ho opýtala, kam cestuje. On odpovedal, že do Košíc na pochod. Ja som sa v duchu veľmi potešila. Ľudia o tom predsa len vedia…

Aďka, PF: Je pre mňa zázrakom, že som sa mohla zúčastniť akcie s mnohými dobrými úmyslami, ktoré sa ľudia z celého Slovenska nebáli povedať svetu. Spolu sme bojovali za život, dôstojnosť, úctu, rodinu, mravné hodnoty, lepšiu budúcnosť. Účasť bola veľká a vekovo rozmanitá. Bolo krásne vidieť na pochode deti, mládež, rodičov, starých rodičov. Verím, že sme týmto ukázali občanom, ale aj poslancom, že nechceme zákony, ktoré by odporovali životu!

Luky, FF: Z Národného pochodu za život som si odniesol nádej na zmenu a posilnenie tradičnej rodiny. Nečakal som, že až toľko ľudí sa spojí pre jednu vec. Na moje veľké prekvapenie sa do tejto akcie zapojili aj neveriaci .

Dominik, FF: Čo som si odniesol z Národného pochodu za život?

– geniálni mladí ľudia boli (okrem starších spoluobčanov) ochotní povedať svoj názor nahlas a prísť ho aj fyzicky vyjadriť a podporiť

– spev, húževnatosť a odhodlanosť celého davu – aspoň ja som teda nezachytil žiadne primitívne a extrémne výjavy,

– výzvy verejne iniciatívnych ľudí na všeobecnú ďalšiu iniciatívu – angažovanosť ľudí, ktorí sú rovnakého alebo podobného názoru,

– ochota stále viac, efektívne a racionálne argumentovať názor pochodu.

Ivka, absolvetntka PF: Pochod za život = zážitok spoločenstva ľudí, ktorým ide o rovnakú vec, o život. Atmosféra jednoty, ktorú som mohla zažiť na pochode, či na sv. omšiach je to, čo si z tohoto víkendu najviac odnášam. Bolo úžasné pozorovať a zažiť ľudí rôzneho veku, stavu, ako svojou účasťou na pochode podporujú život od narodenia až po prirodzenú smrť. Verím, že ovocie pochodu za život sa v našej spoločnosti aj prejaví.

Andrej, PF: Síce nie som Ronald Reagan, ale jeho myšlienka sa mi veľmi páči: ,,Všimol som si, že všetci tí, ktorí sú za potraty, sa už narodili.” Ochraňovať život je povinnosťou každého človeka. Nakoľko som sa zúčastnil tejto akcie prvýkrát, obohatila ma po stránke duchovnej a intelektuálnej.

Monika, bývalá študentka PF: Pochod by som vystihla jednoduchou vetou: „Život je dar“. Každý má právo žiť, právo na život. Pre rodičov je najväčší dar život ich dieťaťa.

Katka, PF: Na pochode ma nadchla hneď prvý deň  svätá omša v Infinity aréne. Bolo skvelé vidieť toľko ľudí – plnú halu i zástup ľudí vonku, všetci sme slávili jedného Boha . Na druhý deň, na pochode, sme robili niečo podobné, lebo sme slávili život. Zástup ľudí bol dlhý asi 2,5km. Úžasné.

Anton, PF: Príjemne ma prekvapilo koľko rozdielnych ľudí má taký istý postoj za život. Bola tam úžasná atmosféra a pokoj medzi ľuďmi. Ľudia, čo sa videli dnes prvý krát, dokázali sa zhodnúť a správať sa k sebe ako rodina.

Soňa, absolventka PF: V reálnom živote sa nezdá koľko ľudí (aj mladých) je za rodinu. Škoda, že to nie je vidno každý deň, iba počas takejto akcie. Je dôležité aby akcia mala aj dopad v spoločnosti.

Mirka, PF: Už dlhšie som túžila prísť na pochod za život, podporiť túto myšlienku. Bolo úžasné vidieť v uliciach tak veľa ľudí rôznej vekovej kategórie, ale podporujúcich rovnakú vec – život. Dúfam a verím, že  táto akcia prinesie veľa, veľa ovocia.

Fotogalériu nájdete: TU

Autor: o. Róbert