Skip to content Skip to footer

Akadem: Počas workshopov so známymi lektormi účastníci rozvíjali svoje schopnosti

Najväčšou novinkou tohtoročného Akademu, ktorý sa konal 16. – 18. novembra na Katolíckej univerzite v Ružomberku, bola práca v tvorivých tímoch – workshopoch. Medzi lektormi sa objavili aj známe mená ako spisovateľ Daniel Hevier, politik Richard Vašečka či riaditeľ Televízie Lux Ján Buc.

„Naším cieľom bolo, aby sa účastníci zapájali aktívne a nielen pasívne počúvali prednášky,“ uviedla organizátorka Anna Mária Šofranková, podľa ktorej zmena koncepcie podujatia prišla na podnet účastníkov. „Mladí ľudia sršia nápadmi a humorom. Každý z nich sa pozerá na danú  problematiku z rôznych uhlov pohľadov, a to ponúka mnohé riešenia,“ dodala. Takmer 500 účastníkov Akademu tak mohlo nielen prijímať, ale aj druhým ponúkať svoje talenty.

Účastníci si mohli vybrať z približne 25 workshopov. „Uvažujem nad misijným dobrovoľníctvom, preto som si vybral misijný tím. Chcel som zistiť, ako to na misiách chodí a takisto spoznať svety, ktoré sú tu prezentované,“ povedal účastník Marek Kaščák. „Tím okultizmus ma zaujal preto, že konečne môžem o tejto téme počuť z kresťanského hľadiska a nemusím sa spoliehať na nedôveryhodné informácie z internetu,“ uviedla účastníčka Terézia Kubizniaková.

Prácu s mladými si pochvaľovali aj samotní lektori. „S tímom sa mi spolupracuje veľmi dobre. Čas vymedzený na workshop nám však ponúka veľmi málo priestoru na to, aby sme všetko stihli. Myslím si však, že celkový výsledok je mimoriadne dobrý a dúfam, že sa nám spoločne podarilo vytvoriť niečo zaujímavé,“ povedal lektor divadelného tímu Pavol Biely. „V misijnom tíme sa snažíme mladým ukázať, že misie nie sú len cestovať do zahraničia a pomáhať  tam, ale že misionármi môžu byť aj na Slovensku, a to nielen v táboroch, ale aj v každodennom živote,“ uviedol misijný dobrovoľník Andrej Lackovič.

Podľa organizátorky Šofránkovej aj práca vo workshopoch napomohla k naplneniu motta tohtoročného Akademu Budujem spoločenstvo, pretváram seba: „Ak chcú študenti meniť svet okolo seba, prvotná iniciatíva musí vychádzať priamo od nich, pretože každá zmena začína v človeku samotnom.“

Celoslovenské stretnutie Akadem sa koná od roku 1991. Vysokoškoláci sa najprv stretali v Banskej Bystrici, od roku 2001 je miestom konania Ružomberok. Organizuje ho Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka v Ružomberku v spolupráci s Katolíckou univerzitou v Ružomberku a s ostatnými univerzitnými pastoračnými centrami na Slovensku. Akcia sa uskutočňuje pod záštitou Rady KBS pre mládež a univerzity.

Monika Marušicová, Slavomíra Matlová, Jana Mikolajčíková, Lucia Sámelová, novinársky tím