Skip to content Skip to footer

AKADEM 2013: „Hľa, tu som, pošli mňa!” (Iz 6,8)

Akademická mládež z celého Slovenska sa tento víkend (15.11. – 17.11.) stretla na Katolíckej univerzite v Ružomberku, aby spoločne strávila čas na festivale vysokoškolákov pod názvom AKADEM.

Stretnutie začalo v piatok spoločnou sv. omšou a pokračovalo koncertom skupiny The Elements. Sobota patrila hlavnému programu, ktorým bola práca vo workshopoch. Aj tento rok boli našimi hosťami odborníci z rôznych oblastí. V tíme vzťahy to bol Dr. Ľuboš Lacho, v teológii tela o. Marek Iskra, v tíme bojové umenie a okultizmus o. Pavol Hucík a mnohí iní. Pre účastníkov bol pripravený aj sprievodný program – rôzne spoločenské hry, počas ktorých sa účastníci zabavili a vytvorili nové priateľstvá. Tohoročným prekvapením bol flashmob, živá reťaz tvorená z účastníkov AKADEMu od sochy bl. Jána Pavla II. a smerovala na najväčšie ružomberské sídlisko. Táto reťaz mala odkazovať na prepojenie AKADEMu so svetovými dňami mládeže v Riu a tiež s osobou bl. Jána Pavla II., ktorý vyzýval mladých k stretávaniu sa, vzájomnému zdieľaniu a prehlbovaniu svojej viery.

AKADEM bol tiež o osobnom stretnutí so živým Kristom. V sobotu večer čakala akademákov moderovaná adorácia a modlitba chvál so Spoločenstvom Lamačské chvály na čele s Braňom Letkom. Bol to čas milosti a živej prítomnosti Boha uprostred nás.

Celá akcia bola zakončená nedeľnou sv. omšou, ktorej predsedal žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. Vo svojom príhovore nám mladým odkázal, aby sme sa nebáli odpovedať Bohu mottom AKADEMu: “Hľa, tu som, pošli mňa!” Aby sme odvážne, tak ako Izaiáš, vykročili vo viere ohlasovať evanjelium do celého sveta. Tiež sa poďakoval kňazom slúžiacich mladým v pastoračných centrách. Vyzdvihol dôležitosť ich práce a poslania a symbolicky odovzdal štafetu hostiteľa AKADEMu košickému UPC, keďže AKADEM 2014 sa bude konať práve v Košiciach.

Autorka: Darka, FF KU