Evanjelium na dnes hovorí: Nebeské kráľovstvo sa získava násilím a násilníci sa ho zmocňujú. Viem, že nemáte radi násilie – ani ja ho nemám rád – ale bez neho to nepôjde. Ježiš hovorí o násilí, no myslí tým isté „prinútenie sa“. Po dedičnom hriechu naše ľudské schopnosti sú narušené. Rozum sa zatemnil, vôľa je viac naklonená ku zlu ako k dobru a city sa dostali do moci tela. /Raz sme precitliveli inokedy bezcitní./ Tieto tri mohúcnosti: rozum, vôľa a city – keďže ponechané samé na seba sú sklonné konať zlo – sa musia ovládať naším svedomím. Doslova musíme ich nútiť aby vykonávali to, čo chceme my. Preto pohodlie nie je naším najlepším priateľom.
Mladý človek chce mať za každú cenu pohodlie, pohodu, uvoľniť sa. Nech si rozum rozmýšľa čo chce, nech si vôľa robí čo chce a nech sa city prejavujú ako chcú. Niekedy je to dobré, ale nie vždy a za každú cenu. /Tu nemám nič proti odpočinku./ Lebo pohodlie nie je cieľom – pohodlie ťa zničí, tvoju psychiku i tvoje telo. Sedavý spôsob života, vyberané jedla, hostiny, alkohol, vína, kávy, cigarety, neviazané zábavy, ponocovanie, oslavy na chatách, komu to prospeje? Tvojej osobnosti? Rodine? Manželstvu? Vaším vzťahom? Nebuď naivný. Ako sa hovorí: Dobré ráno! Sám priznáš, že ťa to nenapĺňa.
Nedostatok disciplíny, denného poriadku, pohybu, športu, spánku, zdravého rozumu, zdravého jednoduchého jedla, prirodzenej čistej vody, psychohygieny, to je to, či ti chýba. /A čo ti ešte chýba? Možno by tvoj otec povedal: „dať ti na zadok“ / Áno väčšina ľudí má nízku úroveň sebadisciplíny, žijú bez plánu, robia to, čo ich práve napadne.
Ak si mladý môžem ti potvrdiť, že budovanie sebadisciplíny je azda najväčšou výzvou, aká pred tebou v súčasnosti stojí. Nie, nie je to nič pre rozmaznaných, pre pohodlných. Je to boj v tvojom vnútri – medzi tvojím Ja, ktoré si prirodzene vyberá cestu najmenšieho odporu, a tvojím snom, ktorý je pred tebou a vyžaduje si tvrdú prácu. Sebadisciplína nie je len podmienkou pre dobré zdravie, úspech, ale je podmienkou aj pre dobrý duchovný život.
Aj v duchovnej činnosti musíš byť disciplinovaný. Aby sa ti duchovné aktivity nestali rozmarom. Môžeš byť duchovne rozmaznaný. Stratíš úctu k sakrálnosti. Aj duchovná činnosť môže byť tvoja „zábavka“. K rozmaznaniu ti môžu poslúžiť ako materiálne veci tak i duchovné činnosti. Duchovnosť bez disciplíny ťa nezmení. Skôr sa polepší veľký hriešnik, ktorý je pracovitý, ako človek lenivý – „veriaci klasik“.
Každý túži po víťazstvách, preto mnohí mladí /najmä lenivší/ majú radi svet počítačových hier, strávia pri nich mnoho času, aby prežili ilúziu víťazstva nad prekážkami, ilúziu svojej sily moci a úspechu. Bojujú vo svojej obrazotvornosti v inom svete, tam sa „akože“ mnoho namáhajú obetujú, strácajú, no všetko na pohodlnej stoličke v teplej izbe, pri popíjaní čaju. V skutočnom duchovnom boji, alebo v práci, však neprežívajú ani malé víťazstva.
Pre pohodlného je televízor, „vysávač času“. Ak chceš byť iný, nezapínaj ho, nedá ti skoro nič a vziať môže všetko. Pri disciplíne nejde o to aby sme sa stresovali, ale o poriadok. Stres vzniká pri chaose, nie pri poriadku. Čím disciplinovanejšími sa stanete, tým jednoduchším sa stane váš život. Rozdiel medzi dobrým človekom a ostatnými nie je v nedostatku sily, v nedostatku vedomostí, ale v nedostatku vôle.
Byť zdravým je dar, ale je to aj náročná práca. Nájsť a udržať si pekný vzťah s ľuďmi mať všetko usporiadané je náročná práca. Dokonca aj byť šťastným je náročná práca.
Duchovný život, božie kráľovstvo je dar, ale aj náročná práca. Ak Vám niekto hovorí niečo iné, dajte si pozor, kto za tým je, lebo Boh nemá “rýchle, lacné a jednoduché” riešenie šťastného života.
Diabol áno. Ešte dnes budeš slávny, veľký, bohatý, šťastný. Stačí oklamať, podviesť, poprepisovať, pocigániť, zveličiť, vypiť si, poflákať sa, dať si drogy. Hriech a šťastie nemali nikdy nič spoločné. Sú si najväčší nepriatelia.
Vyber si teda tú užšiu cestu, nedaj si ukradnúť príbeh svojej jari, príbeh mladosti, vychádzajúceho slnka. Lebo láska podobne ako život, nie je pokojný a pohodlný stav, ale vďaka usilovnosti veľké a nádherné dobrodružstvo.
Páter František Kovaľ SJ