Skip to content Skip to footer

Streda 07.09.2022. Slovo na dnešný deň. Beda vám, čo ste teraz nasýtení, lebo budete hladovať!

Beda vám, čo ste teraz nasýtení, lebo budete hladovať!

Kto sú tí nasýtení, ktorým Ježiš v dnešnom evanjeliu adresuje varovanie: „Beda!“? Je toto slovo varovaním aj pre nás? Veď Bohu vďaka, nehladujeme. Alebo je varovaním iba pre iných?

Toto mohutné Ježišovo beda je varovaním pre nás všetkých. Vďaka tomuto slovu máme byť na pozore, že všetko, čo tu máme, nie je samozrejmosťou, a teda samozrejmosťou nie je ani pokrm, ktorý požívame, chlieb, ktorého aspoň u nás máme zatiaľ dostatok. Jedlo je Božím darom, za ktorý máme byť vďační. K jedlu sa máme správať s úctou, láskou a vďačnosťou. Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili. Jedlo je pre nás pokrmom, aby sme mali dostatok síl pre plnenie našich každodenných povinností. My máme žiť striedmo, ako sa vraví: „Pi do polopita, jedz do polosýta!“ S jedlom sa máme podeliť aj s chudobnými a tiež s jedlom nemáme mrhať a vyhadzovať ho do košov. Preto si pri nákupoch máme dobre rozmyslieť, čo v skutočnosti pre naše živobytie potrebujeme a čo nie, nemáme zbytočne rozhadzovať peniaze na jedlo, ktoré neskonzumujeme.

Toto varovanie je nasmerované aj na otázku, či sa živíme zdravo, či jeme pravidelne a skutočne zdravú a varenú stravu s primeraným množstvom ovocia a zeleniny, či sa jedlom neprepchávame a či sa jedlom neprepchávame neskoro v noci večer pri otvorenej chladničke. Je tu aj otázka, či naša strava neobsahuje množstvo tukov, ako je to napr. v prípade stravy z tzv. fastfoodov. Stáva sa nám, že našou každodennou stravou sú moderné a často nezdravé hamburgery, kebaby či hotdogy a sladké nápoje, ktoré konzumujeme len tak v behu, v rýchlosti dňa, či pri mobile. Je tu aj otázka, či sa dokážeme ako rodina stretnúť aspoň raz v týždni, v nedeľu, pri spoločnom stole a tiež, či sme Bohu vďační za náš pokrm aj tým, že sa pred jedlom a po jedle pomodlíme. Ježišovo varovanie je namierené aj voči nám v tej chvíli, keď myslíme iba na pokrm pre telo, no zabúdame na pokrm pre dušu, lebo nielen z chleba žije človek. Ježišovo varovanie je namierené aj voči tým ľuďom, ktorí už spohodlneli, spoliehajú sa iba na nákupy v supermarketoch, zatiaľ čo vo vlastnej záhradke mohli by si s pokojom dopestovať trocha zemiakov či inej „bio“ zeleniny.

Nuž Ježišovo varovanie: „Beda vám, čo ste teraz nasýtení, lebo budete hladovať!“, je maximálne aktuálne aj pre nás a má nás viesť k pokore, úcte a vďačnosti, čo nám dobrý Pán dennodenne dáva.

Text a foto: Jozef Žvanda