Skip to content Skip to footer

Sedliacka veselica sa hmýrila farebnosťou krojov

Po skončení štyridsaťdňového pôstu sa foajé Pedagogickej fakulty v Ružomberku (PF KU) naplnilo tancom a zábavou.

Študenti, pedagógovia, ale aj zamestnanci KU sa mohli zúčastniť Sedliackej veselice, ktorá sa konala 29. apríla. Zábavu pre nadšencov kroja pripravilo Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka (UPaC). „Veselica sa koná pravidelne vo veľkonočnom čase,“ povedal nám jeden z organizátorov otec Róbert Slotka.

Zúčastnených čakal program, ktorý sa niesol v štýle jari, Veľkej noci či stavania májov. Ja si myslím, že to bol veľmi hodnotný program. Z jednej strany ho dekorovala pestrosť krojov, a samotný program odrýval bohactvá slovenskej kultúry,“ zhodnotil otec Róbert. Nechýbala tombola, súťaže ako pletenie korbáčov, maľovanie vajíčok, pílenie dreva vo dvojici, ktoré patria k typickým aktivitám na dedine. Hoci nebola prítomná živá ľudová hudba, o zábavu sa vynikajúco postaral DJ.

Hostí celý večer sprevádzala moderátorská dvojica Katarína Mochnacká a Martina Bongová, ktoré sú študentkami KU. „Bola skvelá zábava, ktorú inde nezažijeme – zabávať sa ako sedliaci. Kroje nám pripomínali časy našich starých rodičov a nehanbili sme sa v nich chodiť ani po obchode, kde sme zháňali posledné drobnosti do začiatku,“ prezradila nám Katarína.

Sedliacku veselicu usporadúvajú na KU od založenia UPaC. Túto myšlienku priniesol otec Jozef Žvanda, ktorý pred tým pomáhal v Univerzitnom pastoračnom centre v Košiciach. Podobná akcia je aj Katarínska zábava – historický bál.

Ivana Vreštiaková