Skip to content Skip to footer

Keď noc je mladá, Don Bosco nám praje dobrú noc

Od piatka  12.07.2013 až do pondelka 15. 07.2013 sa dočasným domovom pre skupinu mladých zo Slovenska, putujúcich na Svetové dni mládeže v Riu, stalo oratórium saleziánov v Sao Paulo. Don Bosco, ktorého dielo počas rokov doputovalo aj sem na juh za veľkú mláku, má tak svojich synov aj v Južnej Amerike. Práve prostredníctvom nich Otec mladých prijal pútnikov zo Slovenska, aby sa tu na chvíľu pritúlili a po dlhej a náročnej ceste zotavili.  Počas uplynulých dní ponúkli Saleziáni Slovákom príjemné prostredie, kaplnku, spoločenskú miestnosť, štedré dlane a svoju pohostinnosť. Práve tá sa okrem pravidelných raňajok prejavila aj v dvojnásobnom pozvaní hostí k večernému stolovaniu, čo prirodzene mnohých potešilo.

Tak tomu bolo aj v dnešný pondelok, v posledný deň pobytu u saleziánov. Zajtra totiž pútnici odchádzajú do farností, kde prežijú nasledujúce dni v tzv. misijnom týždni. Dnešný deň sa začal opäť spoločnou modlitbou, v ktorej dominovala modlitba Žalmu č. 139, úryvok z dnešného evanjelia a krátke zamyslenie, ktoré predniesol jeden z kňazov. Po modlitbe nasledovali raňajky a po ich skončení nasledovala ďalšia prehliadka mesta. Strecha jedného z mrakodrapov nám umožnila pohľad na Sao Paolo z vtáčej perspektívy. O pár desiatok minút priestor na stíšenie sa v hlučnom centre mesta ponúkol starobilý benediktínsky kláštor, ktorý tu v tomto meste má svoju štyristoročnú históriu. Z ticha kláštora smerovali nohy pútnikov cez veľké ľudské mraveniská k miestnej tržnici, ktorá okrem nádherných malieb na svojich stenách, sa pýši aj ponukou ovocia a zeleniny od výmyslu sveta. Potom ešte na chvíľku k benediktínom a opäť cesta domov. Centrom mesta Sao Paulo jazdí množstvo autobusov. Človek žasne nad umením vodičov, ktorí to v maximálne prehustenej premávke s maximálnym počtom semafórov bravúrne zvládajú, aj keď to žalúdky cestujúcich občas privedie takmer na hranu.

Večerná svätá omša o 17.00 začínala ešte za slnečného svitu, no v jej závere tma ovládla svetlo. To však nie kvôli dĺžke sv. omše či kázne. Sme totiž na južnej pologuli, kde vládne zimné obdobie. Obdobie zimy tu na juhu je našej zime podobné len v rýchlom stmievaní sa. Počas dňa sa však človek dobre zapotí. Po skončení sv. omše nasledovala teplá večera, ktorá potešila a po jej skončení kultúrno-duchovný program, ktorý zakončila modlitba chvál v miestnej kaplnke. Teraz, keď píšem tieto riadky, na Slovensku je už utorok ráno 03.22 hod., kým tu v Brazílii je noc ešte mladá. Sme už unavení, a tak hopsa do postieľky. Don Bosco nám pritom praje dobrú noc.

o. Jozef Žvanda, Sao Paulo, 15.07.2013