Skip to content Skip to footer

Kauza Zachej

Zachej je židovským štátnym úradníkom, vysokopostaveným človekom a spolupracuje s tými, ktorí silou zbraní a intríg nespravodlivo získali moc v jeho krajine. Na prvé zdanie je Zachej mužom bez chrbtovej kosti, je arogantným človekom, dokáže sa človeku do tváre pokojne vysmiať, dokáže mu klamať, dokáže ho blafovať a pritom ho príšerne okrádať a vôbec mu to nevadí. Na ľudské rečičky nedá, chráni ho pritom jeho hrošia koža. Toto je Zachej, Zachej Ježišovej doby. Ako by asi vyzeral ten Zachej dnes?

Možno by to mohol byť navonok slušný človek v obleku a kravate s Audinou či BMW-čkom najnovšej rady, možno by to mohol byť vplyvný vysokopostavený človek s arogantným správaním, človek pri koryte eurofondov, človek  vplyvnej politickej strany či záujmovej finančnej skupiny, nejaký minister či štátny tajomník, ktorý sa „vôľou ľudu“ stal spomínaným ministrom či tajomníkom. No on si žije svoj svet. Sedí príliš vysoko hore, aby videl svet tam dole. Možno sú jeho ústa plné sociálneho štátu, no v skutočnosti si rieši svoje vlastné ďžoby, netrápi ho svet tam dole  a pritom sa možno smeje chudákovi do tváre. Toto je možno Zachej dnešnej doby. Naozaj?

Jedného dňa kráčal Rabbi z Nazareta Jerichom. Ten prvý Zachej, Zachej minulej doby sa o spomínanom Rabbim veľa napočúval. Ľudia prichádzajúci a odchádzajúci z mýtnice o ňom zjavne rozrušene hovorili. „Aj ja ho chcem vidieť“,  povedal si, keď o ňom po stý krát počul. Opustil mýtnicu a pre veľký dav a svoj malý vzrast vyliezol na planý figovník. Tam si ho Pán všimol. Aj mnohí si ho všimli a v duchu si vraveli: „Špina jedna, kam sa to teperí!“ No Rabbi ho videl v inom zornom uhle pohľadu, a tak sa pod planým figovníkom zastavil a „ rovnako planému človeku“ na ňom povedal: „Zachej, poď rýchlo dolu, dnes musím u teba povečerať.“ Rabbi to, Rabbi ho videl z iného uhla pohľadu. A oplatilo sa. „Vrátim, ak som ukradol“, povedal Zachej.

„Špiny tí novodobí Zacheji, špiny tí politici, špiny tí mafiáni a ministri a štátni tajomníci a poslanci a všetci dookola“, povieme, keď na nás dolieha opäť nové odvodové zaťaženie a krivda. V podstate v mnohom máme pravdu. Naozaj mnohí z nich sú špiny a mnohých nešťastníkov priviedli na mizinu. „A nielen špiny, ale aj svine“, skričíme, keď nás to veľmi bolí. No tu náhle prichádza okolo priateľ Rabbiho z Nazareta, volá sa František. Nie František z Asissi, aj keď sa ním inšpiruje, nie František Xaverský, aj keď obaja sú členmi toho istého rádu. Áno, naozaj prichádza František, pápež František. A ten tým špinám a sviniam na Zelený Štvrtok Roku Pána 2013 v špinavej base umýva špinavé nohy a bozkáva im ich. Bozkáva nohy skorumpovaným ministrom, úradníkom, podvodníkom, mafiánom, vrahom a tíško im hovorí: „Boh vás miluje! Boh vás nekonečne miluje! Boh vás fakt miluje!“ A oni? Ten starý Zachej sa zmohol na kajúce slová. A oni? Iba na kajúce slzy. Ale to na začiatok stačí, veľmi stačí, veľmi stačí…

o. Jozef Žvanda

Foto: Internet