Skip to content Skip to footer

Horúce Sao Paulo a Zoo

V sobotu 13. Júla 2013 horúce slnečné lúče zaliali brazílske veľkomesto Sao Paulo. Aj keď na južnej pologuli vládne zima, nám tieto dni pripomínajú skôr sparné leto. A nám tieto lúče vôbec neprekážali.

Dnešnú sobotu sme začali rannou modlitbou, v ktorej nám ponúkol krátke zamyslenie otec Dušan Galica. Ten vychádzal z evanjelia, v ktorom sa píše, že žiak nie je nad učiteľa, a že tak ako prenasledovali Ježiša, tak budú prenasledovať aj jeho učeníkov. Otec Dušan tieto slová prirovnal k slovám zo svätej omše: skrze Krista, s Kristom a v Kristovi. Skrze Krista – On je a má byť našou jedničkou. Keď ukážeme na niekoho, že je jedničkou, ukážeme palcom dohora. Tento palec smerujúci dohora zároveň ukazuje, že Ježiš je jedničkou. S Kristom znamená, že budeme napádaní, tak ako Kristus. Toto napádanie a prenasledovanie naznačuje ukazovák namierený na niekoho ako pištoľ. Predsa však všetko dokážeme, ak budeme v Kristovi, ak sa otvoríme Kristovi, potom sa staneme nádobou, ktorú on naplní svojou milosťou. A toto v Kristovi môžeme znázorniť  pozdvihnutím ruky a prstov v tvare V ako „victory“ – víťazstvo. V Kristovi môžeme zvíťaziť nad nástrahami sveta.

Po spoločnej rannej modlitbe nasledovali bohaté raňajky. Miestni saleziáni, ktorí nás prijali, svoju lásku nám dali pocítiť aj tým, že nasýtili naše žalúdky. A potom sme sa už vybrali do mesta. Našou dnešnou destináciou bola miestna zoologická záhrada. S týmto nápadom prišli práve šikovní študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku Lucka Hovancová a Janko Hreško, ktorí nás do miestnej ZOO po náročných rušných uliciach Sao Paula úspešne priviedli, a potom aj sprevádzali na ceste domov.  Návšteva v ZOO stála zato a pri obdivovaním rôznych druhov zvierat nám ponúkla aj skvelý relax. ZOO v dnešnú sobotu privítalo množstvo návštevníkov, medzi ktorými boli mnohé mladé rodiny s deťmi. Deti na rukách mnohých otcov, mamičky dojčiace svoje deti, spoločné rodinné prechádzky uličkami ZOO či spoločné fotografovanie ma presvedčili o tom, že v Brazílii si mnohí ľudia vážia ľudský život. Množstvo ľudí mnohých rás a kultúr, a predsa tu nebolo rozdielu, každý obdivoval krásu Božieho stvorenstva, každý si túlil k sebe svoje dieťa. Toto všetko akoby poukazovalo na to, že človek je človek, nech by žil kdekoľvek, vždy bude tým istým človekom, vždy bude túžiť po kráse, pravde, spravodlivosti a láske. Kde sa toto človeku nedostane, tam človek veľmi trpí.

Návštevu v ZOO sme ukončili o 16.00, potom ešte jedna fotografia a opäť cesta domov, opäť niekoľko kilometrov peši, opäť tlačenica v metre. Avšak našu ťarchu nám pomáhal nadnášať krásny zážitok dnešného dňa. Za tento zážitok sme poďakovali počas večernej sv. omše o 19.15. Po jej skončení sme sa stretli s novými pútnikmi, ktorí po náročnom putovaní k nám dnes konečne šťastlivo doputovali. Jedným z nových pútnikov je aj žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Gális. Veľmi sa tešíme, sme Bohu vďační za dnešní deň a za všetkých sa modlíme.

o. Jozef Žvanda, Sao Paulo, 13.07.2013