Skip to content Skip to footer

Exhibícia Šíp

V Slovníku cudzích slov znamená exhibícia vzornú ukážku športového výkonu. Presne podľa tejto definície sme postupovali v stredu, 8. mája 2013.

Náš výstup na Šíp (1169m n. m.) sa začal v obci Stankovany, odkiaľ sme vystupovali stále vyššie po žltej značke cez Škutovú dolinu najskôr na Žaškovské sedlo. Odtiaľ sme prechádzali hrebeňom stále po žltej, keď sme narazili na nádhernú jaskyňu vyhĺbenú do vysokej vápencovej skaly. V zime býva plná ľadu, takže vtedy je to ľadová jaskyňa. My sme už ľad nestihli, no vodu ešte áno, preto v nej bolo trochu klzko. Bolo treba byť opatrný a svoje sily použiť správne. Okrem toho sme sa ale spoliehali aj na pomocnú ruku nášho o. Jozefa Žvandu, ktorú nám podával pri šplhaní sa do jaskyne a naspäť.

Po zvládnutom zlezení sme kráčali už len chvíľu na samotný vrchol Šípu, no zástavku sme si urobili až ďalej, na o pár metrov nižšom, ale zaujímavejšom vrchole Zadného Šípu, kde sme si oddýchli posadaní na skalách okolo vysokého kríža. Podľa povesti tu má svoje miesto už od čias sv. Cyrila a Metoda. Dnes to nie je presne ten pôvodný, no miesto je to isté.

Oddýchnutí sme ďalej schádzali už len nižšie trochu strmým lesom, ktorým sme zišli do bývalej osady Podšíp. Vyzerá ako skanzen, je v nej zrekonštruovaných pár drevených domčekov, ktoré však dnes slúžia chalupárom. Tu sme slávili sv. omšu v nádhernej Božej prírode. Na chvíľu nás chceli ohroziť poriadne daždivé mračná, ktoré sa k nám priblížili, no o chvíľu aj odišli, ani nevieme ako. Májový dážď sa však predsa len spustil, ale to až v okamihu, keď sme bezpečne zišli na asfaltku v Stankovanoch. Zaujímavé : )

V Stankovanoch nás už čakal vlak domov, teda my sme si počkali naň a trochu špinaví a trochu od peľu sme si vychutnávali cestu späť.

Darmo, bol to jeden krásny deň : )

Autor: Katka Pappová

Fotogaléria Šíp