Skip to content Skip to footer

Deň nespravodlivo stíhaných si pripomenuli krížovou cestou

Pri príležitosti Dňa nespravodlivo stíhaných sa na ružomberskej kalvárií konala krížová cesta. Na pobožnosti sa zúčastnili desiatky študentov, pedagógov, veriacich a tiež kňazi Univerzitného pastoračného centra v Ružomberku.

RUŽOMBEROK. V stredu 13. apríla sa na kalvárií v Ružomberku konala krížová cesta. Aj napriek nepriaznivému počasiu a zime prišli desiatky ľudí, najmä študentov. Krížovú cestu organizovalo Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC). V úvode študenti prosili za všetkých ľudí, ktorí sú ešte aj dnes prenasledovaní pre vieru, alebo položili za ňu život. Zamyslenia pri jednotlivých zastaveniach boli zostavené z myšlienok Jána Pavla II., ktoré počas svojho života adresoval mládeži. Pri ich čítaní sa vystriedali študenti a pedagógovia filozofickej, pedagogickej a zdravotníckej fakulty. Kríž na prvom zastavení niesli študenti, ktorí sa chystajú na Svetové dni mládeže, neskôr sa pri nosení striedali viacerí dobrovoľníci. Podľa Róberta Slotku, kaplána v UpaC,  sa tento kríž používa každoročne a počas roka je umiestnený v kaplnke na internáte Ruža.
„Ďakujem všetkým, ktorí prišli aj napriek nepriaznivému počasiu,“ poďakoval na záver prítomným kaplán Slotka. „Pán Ježiš to mal na krížovej ceste oveľa ťažšie,“dodal. Pobožnosť sa konala  pri príležitosti Dňa nespravodlivo stíhaných, ktorý sme si tento rok pripomenuli práve druhú aprílovú stredu. V noci z trinásteho na štrnásteho apríla v roku 1950 bola tzv. Barbarská noc, kedy boli zlikvidované  vo vtedajšom Československu všetky mužské rehole a rehoľníci boli odvezení do sústreďovacích táborov. „Pobožnosť krížovej cesty sa na ružomberskej kalvárií koná každoročne v stredu pred Veľkým týždňom,“ vyjadril sa Róbert Slotka.

autor: Pavol Hudák