Skip to content Skip to footer

Darovať krv sa oplatí

Dnes 29.11.2017 sa v priestoroch Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC) uskutočnila adventná kvapka krvi. Darovanie krvi priamo v študentskom prostredí sa opäť stretlo s úspechom, tentokrát nás svojou účasťou poctilo až 64 darcov.

V UPaC to dnes žilo už od skorého rána: naše koordinátorky si pripravovali prezenčné listiny a iné podklady a my ostatní sme iba tak nečinne, no tým netrpezlivejšie vyčkávali zdravotníčky z martinskej transfúznej stanice. Nakoniec sme sa ich dočkali niekedy pred ôsmou hodinou ráno, a to sa už chodba zaplnila potenciálnymi darcami, ktorých len pribúdalo a pribúdalo. Zostava darcov krvi bola podobne pestrá ako inokedy: okrem študentskej väčšiny sme tu mohli stretnúť našich univerzitných kaplánov o. Róberta a o. Jozefa, zamestnancov Katolíckej univerzity v Ružomberku, ale aj pána prorektora Františka Trstenského. Súčasťou tohto davu boli prvodarcovia, príležitostní darujúci, ale aj dobrodruhovia, darcovské počiny ktorých sa už dajú rátať na desiatky. Medzi takýchto skalných patrí aj o. Jozef, ktorý svoju celoživotnú darcovskú štatistiku odhadol na takých 70 odberov, jedným dychom však dodal, že má pred ihlou dodnes rešpekt, tak sa na ňu radšej nepozerá. Jeho opakom je biatlonistka Laura, ktorú celý medicínsky proces darovania krvi fascinuje, navyše si pochvaľuje, ako priaznivo jej športové aktivity vplývajú na tvorbu červených krviniek – my nešportovci  môžeme len ticho závidieť. Stretla som aj niekoľko prvodarkýň z Fakulty zdravotníctva, ktoré si snáď ešte intenzívnejšie uvedomujú naliehavosť záchrany ľudského života prostredníctvom krvných transfúzií. Väčšinu darcov pritom motivovala práve vidina nezištnej pomoci, našli sa tu však aj takí, ktorí už mali pomerne tvrdú osobnú skúsenosť so životnými hraničnými situáciami končiacimi krvnou transfúziou, a tak presne vedeli, aká cenná je ich pomoc.

Náhodné chodbové rozhovory mi opäť len potvrdili, akým správnym krokom je organizácia odberov krvi v priestoroch UPaC. Na darovanie krvi sa tak nechali nahovoriť aj študenti, ktorí by asi dlho otáľali s návštevou neznámeho zdravotníckeho pracoviska, no prišli sem aj takí, ktorí pravidelne navštevujú transfúzne stanice v mieste bydliska. Najbližší odber sa pritom u nás uskutoční 11.4.2018. Už teraz ste všetci srdečne pozvaní.

 

Slavomíra Matlová

Foto: Mgr. Anton Kulan