Skip to content Skip to footer

Beánia 2018. Skvelo-náročný projekt byť kultúrnym a byť spolu

Ples študentov Katolíckej univerzity – Beánia 2018, pri ktorej študenti prvých ročníkov bakalárskeho štúdia na Katolíckej univerzite v Ružomberku boli prijatí do študentského cechu, je už za nami. A som presvedčený, že to bol úspešný ples, úspešná Beánia, aj keď chybičky sa vždy nájdu. Som však presvedčený aj o tom, že rok čo rok je to o vyššej kvalite.

V tomto ročníku sme sa usilovali klásť dôraz na stravu, aby sa všetci účastníci dobre najedli. Verím, že sa to podarilo, aj keď druhé jedlo sme podávali až hlboko po polnoci, teda v piatok ráno  o 01.30 hod. A tiež trocha sme zabudli na slané a sladké pečivo, ktoré malo byť na stoloch, ale žiaľ nebolo. Prepáčte!

A program?

Nuž, bolo toho habadej, počnúc Ľudovou hudbou Chlebničan pri našom príchode na Beániu, potom ružombersko-dolnokubínskou kapelou IDEA. Škoda len, že sme zabudli na úvodný valčík a úvodné tanečné kolo. Myslím, že nás potešila a roztancovaná baletka, ktorá vo svojom predstavení prezentovala krásu, jemnosť, nežnosť a nevinnosť. S parádnym programom ďakovania za dary zeme sa predstavil aj univerzitný Folklórny súbor Čebrať a dojatý k slzám zostal aj rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, Doc. Jaroslav Demko, CSc., keď ho študenti ako „univerzitného gazdu“ obdarili nádherne rozkvitnutými ľaliami, ružencom z plodov zeme, chlebom, fľašou dobrého vínka a nádherne vyšívanou košeľou s ľudovými motívmi. Táto časť programu bola nesmierne dojímavá. Ďakujeme! A potom prišiel na rad Peťo Bažík, ktorého mnohí poznajú ako úspešného účastníka Super Star.

Peťo roztancoval celé publikum a ani sme si nevšimli a už tu bola polnoc. Myslím, že mnohých potešila aj bohatá tombola. Kráľom Beánie 2018 sa stal Boris Kočko aj so svojou tanečnicou, no tá musela odísť skôr domov, a tak sme za kráľovnú vyhlásili jej kamarátku. A potom sme tancovali až do štvrtej rána, keď prišlo na rad lúčenie a upratovanie.

Upratovanie, ach, to upratovanie

Áno, upratovanie je tou najnáročnejšou časťou Beánie, keď sa už mnohí rozišli domov a pár unavených nadšencov to muselo ešte všetko dať do poriadku, všetky veci dať na správnu mieru. Tu chcem poďakovať otcovi Róbertovi Slotkovi, Slávke Rišovej, našej bývalej koordinátorke Aďke a jej dcére Patrícii. Chcem poďakovať Dominikovi Kadlečíkovi a Dominikovi Hlavatému, ďalej Stankovi Gabčovi, Andrejovi Kaššayovi, Radke Surmánkovej, Majovi Hucíkovi a jeho priateľke Zuzke. Ďakujem študentke Veronike z Liesku, ďakujem aj Vladkovi Bubniakovi z Ľubele a prvákovi z PF KU, Jožkovi Korónczymu. Dúfam, že som vymenoval všetkých týchto skvelých riaditeľov, ktorí v piatkové ráno riadili Veľkú Dvoranu Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku. Ak som na niekoho zabudol, prosím, prepáčte tiež.

A bolo piatkové ráno

Nuž bolo už piatkové ráno 07.30, keď sme s poslednou várkou vecí dorazili na univerzitnej dodávke k budove PF KU na Hrabovskej ceste. Bolo 08.00, keď sme si unavení pripili pohárom červeného vínka na znak úspešného ukončenia upratovania a Beánie 2018. Ďakujem aj Pedagogickej fakulte za poskytnutie vozidla – Dodávky Fiat, vďaka ktorému sme mohli veci pozvážať späť na KU.  Teraz nás ešte čaká vyfinacovanie všetkých náležitostí a máme nádej, že neprerobíme. Nuž, Bohu vďaka!

Kto má v tom prsty?

Chcem ešte povedať, teda napísať, že tohtoročnú Beániu 2018 pripravovala partia nadšencov z radov študentov. Veľmi veľa práce tu odviedli moderátori Matej Stachera a Miška, riaditeľka TV Unica, ďalej informatici Majo Hucík a jeho priateľka Zuzka, Peťo Konečný, Marek Lauko – náš bývalý študent, Radka Surmanková a Andrej Kaššay z Fakulty Zdravotníctva a Boris Kočko z PF KU. Ďakujem aj fotografovi Dávidovi Rišovi a verím, že čím skôr budú fotky na FACEbooku. Celý tento organizačný tím viedol otec Jozef Žvanda a Slávka Rišová, koordinátorka z UPaC. Do prípravy sa zapojili aj iní študenti. Všetkým týmto nadšencom patrí úprimná vďaka.

A ešte jedna vec

Nie sme manažéri, ktorí berú ťažké prachy za svoj „job“. Sme nadšenci, ktorí sa usilovali svojim kamarátom a priateľom z KU v Ružomberku úplne nezištne a s radosťou ponúknuť krásny večer. Sme si vedomí, že nie všetko bolo stopercentné, a tak vás prosíme, aby ste nám naše nedostatky prepáčili.

Veľmi pekne ďakujeme za účasť na Beánii 2018 rektorovi KU v Ružomberku, doc. Jaroslavovi Demkovi, CSc. s manželkou a tiež dekanovi FF KU, Doc. Marekovi Babicovi, PhD., s manželkou. Máme nádej, že v budúcnosti poctia svojou návštevou na Beánii aj ďalší dekani KU a hlavne pedagógovia. Veď aj tu sa dá skvele budovať to nevyhnutné „communio scholarium et magistrórum.“

Veľmi sa tešíme, že…

…že väčšina účastníkov sa krásne zabávala, že takmer všetci boli oblečení vo sviatočných rúchach, chalani v oblekoch a dievčatá a krásnych šatách. Tešíme sa aj z ich slušného správania a aj z toho, že tzv. mierne spoločensky unavených bolo na tohtoročnej Beánii 2018 naozaj iba málinko. Nuž za všetko vďaka a prepáčte! Nech je za všetko oslávený náš nebeský Otec.

 

Jozef Žvanda